Prečo 9 ročná dcéra schováva doma odpadky?

Zodpovedané
22. mar 2019

Dobrý večer,,

máme menší problém s 9,5 ročnou dcérou. Našli sme jej v izbe odpadky, ktoré vyberá z koša, napr. od plechovky z Radlera, až po papiere. Z reštaurácie si zobrala látkový obrúsok.

V kľude sa jej pýtam, vysvetľujem, nič nezaberá. Neviem prečo to robí. Hovorí, že ju nič netrápi, nemáme ani žiadne zmeny doma. V škole začala byť neporiadna, známky má dobré, ale úpravu zošitov hroznú. Zabúda si úlohy, všetko jej musím kontrolovať. A to som predtým nemusela.

Ako si máme vysvetliť konanie našej dcéry?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Na to, aby som urobila nejaký záver mám pomerne málo informácií.
Skúste pátrať po tom od kedy to trvá, či sa vtedy niečo nezmenilo, neudialo.
Dôležité je nájsť príčinu. Zistiť prečo to robí. Potrebuje to na niečo? Chce to na niečo použiť? Alebo je to nutkanie?

Dôležité je komunikovať. Skúste dcére povedať, že ste si všimli, že vyberá odpadky. Že odpadky patria do koša. Že je potrebné udržiavať doma poriadok.
Spýtať sa jej na čo to potrebuje. Zistiť či nejde o niečo čo nejde ovládať. V tom prípade ju podporiť, ubezpečiť, že to je ok, že ste pri nej.

Ono môže ísť aj o maličkosť, ale môže ísť aj o symptómy obsedantno kompulzívnej poruchy, popr. chorobného hromadenia vecí. To by bolo dobré aspoň prediskutovať s nejakým odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com