Prečo každý hľadá na mne iba chyby?

Zodpovedané
29. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Viem, že by som sa nemala sťažovať, keďže mám krásnu rodinu a zdravé deti. Ľudia ma však kritizujú a vyťahujú moje staré hriechy.

Počúvam, že aká som bola zlá, keď som bola dieťa. Nič nikdy neurobím dobre. Včera mi prišli vinšovať k meninám, ktoré som mala minulú nedeľu. Pripravila som zeleninu, mäso na gril, upiekla som koláč, urobila som mini hamburgery. Moja švagrinka si nikdy nedáva servítku pred ústa a dokazuje mi, že ma nemajú radi. Vraj doma jedla, že nevedela o tom, že sa bude u nás grilovať. Ostatní boli v pohode.

Keď odchádzali moji rodičia, tak mi otec vytkol, že vraj som ich pozvala len na kávu a koláč. Že načo som všetko chystala. On ma nikdy za nič nepochválil. A ani mama. Tá ma vždy porovnávala a stále porovnáva so sestrou. Ona bola podľa nich vždy lepšia, vždy vedela lepšie navariť ako ja. Keď sme boli mladšie, tak sestra varila a ja som upratovala.

Všetci sa mi montujú do výchovy a počúvam, čo robím zle. To, že slušne vychovávam deti, že mám uvarené a upratané, to nevidí nikto. Vždy je tu niečo, v čom zlyhávam.

Vždy som trpela za moje meno, ktoré je Blanka. Vždy si niekto robil zo mňa srandu v škole. Spolužiaci ma zatvárali do skrine, bola som sama a nemala som kamarátky. Keď som si našla kamarátku a rozumela som si s ňou, tak hneď na druhý deň už bola s mojou sestrou. Aj sesternice ma vždy odstrkovali.

Prečo ma nikto nemá rád?

Prečo každý hľadá na mne iba chyby?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že sa trápite. Máte pocit, že ľudia na Vás hľadajú len chyby, že Vás nemajú radi. Potešili by Vás nejaké slová ocenenia, porozumenie. Chcete sa cítiť milovaná, uznaná.

Zdá sa mi však, že Vy sama si veľmi neveríte a neuvedomujete si svoju hodnotu. Už od malička máte pocit, že Vás vyčleňujú. Že Vám dávajú pocítiť, že nie ste dosť dobrá.

Mnoho z pocitov, postojov, ktoré máme, si nesieme zo svojho detstva, od rodičov. Pramenia niekde v našej minulosti.

Hoci to môže byť ťažké, treba do nej nazrieť. Zmeniť staré vzorce. Uvedomiť si, že ste dosť dobrá, že máte hodnotu.

Odporučila by som Vám navštíviť psychológa, s pomocou ktorého môžete nájsť rovnováhu, istotu a začať si znovu veriť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com