Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

samozrejme, najdôležitejšie je, či synček prosperuje, či mu správne funguje vylučovanie hormónov, aký je krvný obraz, či mu niečo nechýba atď.

Takýto odpor, resp. strach z jedla môže spôsobiť nejaká zlá skúsenosť z detstva. Buď skúsenosť spojená s jedlom, ale kľudne aj nejaká rodinná zmena, nepríjemný zážitok. Mozog si rôzne situácie vyhodnotí rôzne. Pamäť funguje v podstate už od narodenia. Čiže veľa toho čo si dieťa pamätá je nevedomé a preto ťažko odhadnúť čo si ako vyhodnotilo, čo mu spôsobuje tento stav.

Nátlak určite nemá význam. Syn vie, že sa niečo deje, určite ho to trápi a keď sa okolo toho bude vytvárať veľká pozornosť, môže nadobudnúť aj pocit, že nie je dosť dobrý.

Ponúkajte mu to čo má rád, prípade vždy na výber skúste dať aj niečo nové, ale rešpektujte jeho výber. Môžete skúšať robiť jedlo esteticky príťažlivé pre deti, možno si môže skúsiť sám v obchode vybrať.

Môžete skúsiť aj navštíviť psychológa, niektoré projektívne techniky, poprípade terapia hrou by mohli pomôcť. Niektorí odborníci by odporučili možno aj kognitívne behaviorálnu terapiu.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com