Prečo máva dvojročný syn po prebudení záchvaty plaču?

Zodpovedané
2. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý má dva roky a dva mesiace. Už od roka pekne prespával celú noc. Budil sa iba vtedy, ak ho niečo trápilo. Napríklad zúbky.

Obedňajší spánok tiež nehol problém. Ale už pár mesiacov je pri obednom spánku boj. Pol hodinu a dlhšie sa hádže v posteli, kope nohami, rozpráva si a potom od únavy zaspí.

V poslednom čase hneď po zobudení začne plakať. Keď ho chcem utísiť, dáva ma preč. Ľahne si na zem a tam plače. Trvá to aj hodinu s tým, že sa to stupňuje. Keď mu hocičo navrhnem, tak to odmieta a nechce spolupracovať. Navrhnem mu, aby sme išli z izby. On povie dobre a keď vstanem z postele, tak začne kričať, že nejde a nechce.

V noci sa tiež začal budiť. Keď prídem do jeho izby, že čo sa deje, tak plače, lebo si nevie dať deku na nohy. Tak mu dám deku na nohy a on spustí plač.

Ako mám riešiť uvedený problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

spánkový režim detí sa mení. Preto sa mu môže ťažšie cez obed zaspávať. Možno už nepotrebuje spať tak dlho, poprípade mu trvá dlhšie než sa unaví, alebo zrazu pri zaspávaní potrebuje niečo iné ako doteraz.

To, že sa budí s plačom tiež nie je nič nezvyčajné a môže to mať viacero príčin. Zlý sen, nekvalitný spánok, možno viac vníma nejaké emócie, situácie. Mohlo sa mu niečo stať, niečo zažil a spracováva to počas spánku.

Aj v noci keď sa zobudí. Vidíte nejaké správanie, ale za ním sú emócie a za nimi nejaká potreba. Povie síce, že chce deku, ale keď mu ju dáte, plače. Lebo reálne je za tým niečo iné. Možno má strach, potrebuje vás, možno je ešte unavený atď.

Keď sa takáto situácia stane, skúste mu zrkadliť emócie a situáciu. Zdá sa, že sa nevieš rozhodnúť. Vidím, že plačeš, asi ťa niečo trápi. Zdáš sa mi smutný. Odsrtkuješ ma, niečo sa tuším stalo. Vidím, že máš zlú náladu. Chceš, aby som bola pri tebe? Ak ma budeš potrebovať, som tu.

Treba tomu nechať voľný priebeh, ako keby "hádať" čo sa deje. Prijímajte ho aj s tými prejavmi, skúste ich nejako zreflektovať. Mal by sa cítiť v prejavoch slobodný, bezpečne a tak, že ho počúvate a snažíte sa mu porozumieť.

Chce to trpezlivosť, berte to ako príležitosť na zblíženie sa so synčekom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com