Prečo môj 6,5 ročný syn všetko hryzie?

10. mar 2019
Dobrý deň,

môj 6,5 ročný syn si veľmi často dáva do úst všetko, čo mu príde pod ruku. Či už lego, keď sa s ním hrá, ceruzky, autíčko. Najčastejšie má však v ústach nejaký prst.

Je to normálne?

Signalizuje to nejaký problém?

Ďakujem
Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Odborníci uvádzajú, že do 4 rokov by dieťa malo mať vybudované iné mechanizmy na upokojenie ako cmúľanie prsta. U starších detí je cmúľanie prsta považované za zlozvyk, poprípade za dôsledok nejakého problému.
Niektoré deti si do úst vkladajú veci keď sú znudené.

Treba hľadať príčinu prečo to synček robí. Mnoho detí si začne dávať vecí do úst po ukončení dojčenie, niektoré, keď nastane v ich živote nejaká väčšia zmena, napr. škôlka, alebo keď sa objavia situácie, keď je dieťa vystrašené. Prst, poprípade predmet v ústach predstavuje bezpečie, istotu.

Dieťaťu môžete skúsiť vysvetliť v tomto veku dôsledky - na zúbky, že mu napr. nerozumiete keď má niečo v ústach atď. Skúste sa vyhnúť trestom a výčitkám. Nevieme aká je príčina a toto by to mohlo len zhoršiť.
Skúste byť veľa pri ňom, rozprávať sa s ním, čítať si, objímať sa, vravieť mu ako ho ľúbite. Keď sa bude cítiť isto, možno nebude mať potrebu si to kompenzovať ináč.

Ak by to pretrvávalo a bolo aj naďalej neprimerané, pomôcť môže konzultácia s psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli