Ranné lúčenie v škôlke je katastrofa. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať v novembri 3 roky a od septembra je v škôlke. Prvý týždeň bol celkom fajn, chodili sme bez plaču. Bola usmiata, jedla a aj spala v škôlke. Potom bola dva týždne doma, lebo bola chorá. Po návrate do škôlky začalo byť ranné lúčenie katastrofa. Dcéra veľmi plače, nechce ma pustiť, rozpráva mama domov. Nemôžem sa na to už pozerať.

V škôlke funguje normálne, len spánok má asi 20 minút. Doma a aj keď niekam ideme, tak stále musím byť s ňou. Ani manžel ju nemôže zobrať ráno do škôlky.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Začiatok škôlky býva pre mnohé deti náročný.

Dieťa by malo byť na škôlku zrelé po fyzickej, aj psychickej stránke. Možno na škôlku ešte nie je pripravená, môže byť, že sa jej tam niečo nepáčilo, možno sa ešte nestihla adaptovať, ťažko povedať.

Táto situácia si vyžaduje určite spoluprácu s učiteľkami.
Tiež by som chcela povedať, že vy si dcérku poznáte najlepšie. Sledujte ju, vnímajte jej signály a reagujte na jej potreby. Dajte na intuíciu. Doma jej vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie.

Môžete sa rozprávať o rannej situácii. Že ste si všimli, že tam nechce ísť, či je niečo čo by jej pomohlo. Popr. pátrajte, skúste nadhodiť, že tam nechce ísť, že sa vám zdá, že sa tam udialo niečo čo sa jej možno nepáčilo. Popr. že sa vám zdá, že sa bojí (zostať tam, že po ňu neprídete). Skrátka skúste odzrkadliť čo je asi za tým.

Reflektujte jej pocity, aj ráno v škôlke. Najradšej by si bola doma. Aj ja by som rada bola s tebou. Ale ja musím ísť do práce. Hneď po škôlke niečo spolu vymyslíme.

Strach a jej emócie ohľadne vás a škôlky prijmite. Odzrkadlite. Pracujte s nimi. Nesnažte sa ju presvedčiť o opaku. Dajte najavo porozumenie, vypočujte ju.

Chvíľku počkajte, uvidíte, či sa to zlepší a potom spravte opatrenia v rámci vašich možností.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com