Rodičia sa rozišli a 7 ročné dieťa začalo veľmi málo prijímať potravu. Čo máme robiť?

Zodpovedané
24. máj 2020

Dobrý deň,

rodičia sa rozišli a 7 ročné dieťa začalo veľmi málo prijímať potravu. Dieťa stále dúfam, že rodičia sa dajú dokopy. Matka dcéru upozorňuje na partnerku svojho otca.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tejto situácii rozhodne odporúčam spoluprácu so psychológom. Separácia rodičov je pre každé dieťa náročné, je preň stratou, mnohokrát mu nerozumie. Keď sa u nej objavili takéto príznaky, nie je na čo čakať.

Navyše zažíva ako keby zbrojenie matky proti otcovi, novú partnerku otca, celkovo obrovskú zmenu situácie. Je možné, že si to dáva za vinu, chce naspäť istotu aspoň v niečom, prevziať kontrolu, tiež zrejme volá o pozornosť.
Má veľa otázok, nenaplnených potrieb, strachov.

Doma jej prejavujte bezpečie a prijatie. Komunikujte trpezlivo a empaticky. Prejavujte jej porozumenie. Pracujte s emóciami, skúste sa s ňou rozprávať, hádať jej pocity a komunikovať, zrkadliť jej ich.

Prejavujte jej dôveru, oceňujte ju.

Sledujte jej signály, napĺňajte jej potreby. Venujte sa jej, buďte veľa pri nej, dávajte jej najavo, že ste pri nej, počúvate ju, snažíte sa jej rozumieť a zaujímate sa o ňu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com