Skoro štvorročný syn nechce rozprávať a komunikovať. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom syna, ktorý bude mať v apríli 4 roky. Problém je, že nechce rozprávať. Keď niečo chce, tak ma chytí za ruku a ukáže mi, že kam chce ísť, alebo čo mu mám podať. Inak rozumie všetko. Keď sa napr. obliekame, tak vie, že ideme von. Má svoj jazyk, resp. hatlaniny. Zrozumiteľných slov povie len pár.

Neviem, či nemá aj črty autizmu, lebo sa odmieta hrať v škôlke s deťmi. Je skôr samotár a nevyhľadáva spoločnosť a tiež ho nebaví kresliť a odmieta tvoriť. Nič nové ho vôbec nezaujíma.

V Špeciálnom pedagogickom centre máme termín až v marci. Tam ho vyšetria, no dovtedy by som ho aspoň chcela nejako motivovať. Už som zúfalá z toho všetkého.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ja vám zrejme tiež zatiaľ veľmi nepomôžem.
Určite sa treba poradiť s odborníkom, logopédom. Zistiť, či ide o nejaký funkčný problém, poprípade nejaký blok.

Doma mu ukazujte na veci, pomenúvajte ich, čítajte si, spievajte, hovorte riekanky. Ak vám na niečo ukáže, tak mu to len zrkadlíte. Prosíš si vodu. Ukazuješ mi, že si prosíš vodu. Nech sa páči.
Popr. ukazuješ, že ti mám podať auto. Tuším chceš, aby som s tebou išla na záchod.

Môžete tiež skúsiť aj opačný postup a povedať, že nerozumiete čo si prosí a čo ukazuje. Avšak to môže byť také dvojsečné a naopak sa môže cítiť menejcenný, nepochopený, lebo do vysvetlenia môže vkladať všetko.

Zatiaľ by som ho len podporovala v rozprávaní tak ako som písala na začiatku a počkala na výsledky vyšetrení. Nemusí to byť tak, že komunikovať nechce, a zrejme to tak ani nie je, lebo komunikovať sa s vami snaží. Inak a lepšie to zrejme zatiaľ nevie a nejde. Príjmite to, aj jeho. Pracujte s jeho emóciami. Nechajte mu priestor na voľnú hru. Reflektujte čo robí. Vyjadrujte mu prijatie a vytvárajte bezpečie. Prejavujte mu lásku a blízkosť. Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.

Predpokladám, že za tým niečo bude a preto je dôležité mať výsledky od odborníka a následne postupovať podľa jeho záverov a odporúčaní.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com