Skoro trojročný syn odmieta chodiť do škôlky

Zodpovedané
26. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý bude mať v marci tri roky. Syn celkovo málo rozpráva a teraz od januára začal chodiť do škôlky. Vôbec sa mu tam nepáči. Zatiaľ chodí len na štyri hodiny, aby si zvykol. Celé štyri hodiny len kričí mama, s ničím sa nehrá a do ničoho sa nezapája. Nechce nič jesť. Vyskúšali sme už asi všetko. Dohovárali sme mu, podplácali autíčkami. Stale mu hovoríme, že v škôlke je super, že ja musím ísť do roboty zarábať korunky.

Parkrát sa tak v škôlke nahneval, že si hlavu trieskal .

Existuje nejaký test, ktorý zistí, či dieťa je schopné chodiť do škôlky? Ak nie je, je možné predĺžiť si rodičovskú dovolenku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Testy pripravenosti na vstup do materskej školy neexistujú. Odhadnúť ju môže pomôcť rozhovor so psychologičkou.
Každé dieťa zvláda adaptáciu inak. Bolo by dobré porozprávať sa aj s učiteľkami, aký názor na to majú ony. Možno by sa dalo ešte do jeho narodenín popracovať na jeho pripravenosti.

Pokiaľ mám správne informácie, predĺžiť rodičovská dovolenka sa dá pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa. Avšak neviem či sú nejaké výnimky.

Pri nástupe dieťaťa do MŠ je potrebné dieťaťu dať pocit istoty a podpory, mať natrénovanú separáciu. Veľa sa rozprávať, hľadať, čo by dieťaťu pobyt v MŠ uľahčilo (fotografia v skrinke, plyšová hračka...)
Aj keď to môže byť ťažšie, dúfam v čo najhladší priebeh.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com