Stáva sa z môjho manžela alkoholik?

Zodpovedané
29. apr 2020

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 17 tokov. Z toho sme 6 rokov manželia a máme 1 syna a druhého na ceste. Manžel je veľmi dobrý človek, pracovitý, spoločenský. Má veľa kamarátov a známych a vždy si spolu vypili pivo alebo víno.

No v poslednom čase to preháňa s alkoholom. Pracuje s kolegom, ktorý pije. Pije aj cez týždeň a po práci. Manžel cez týždeň nepije. Občas po práci si dá cez leto 1 - 2 pivá, ale cez víkend vypije aj fľašu vína. Potom sa stáva, že odíde z domu za kamarátmi a príde až v noci domov. Najskôr sa to stávalo 1x za 2-3 mesiace, že takto vypadol z domu. Teraz to je skoro každý 2 - 3 týždeň a potom vždy sľubuje, že už to neurobí a vraj prestane piť. Nikdy to nedodrží.

Sám si uvedomuje, že to preháňa s alkoholom.

Ako postupovať?

Nechcem ho opustiť, ale bojím sa, že skôr či neskôr začne piť úplne. V prvom rade si myslím, že by mal prestať pracovať s tým kolegom.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

s alkoholom to býva veľmi komplikované. Mnohokrát si človek, ktorý má problém ani neprizná, že ho má, poprípade ho nevníma ako problém.

Píšete, že váš manžel má sám pocit, uvedomuje si, že pije viac. Ak to je tak, a priznáva si nejaký problém, odporúčala by som mu kontaktovať nejaké združenie, ktoré sa takýmto problémom venuje. Poprípade sa môže poradiť so svojim lekárom a ten mu môže odporučiť ako ďalej. Tiež môže ambulantne navštíviť psychiatrickú ambulanciu.

Záleží od toho akú silnú túžbu pociťuje, či jej vie/nedokáže odolať, ako veľmi ho to ovplyvňuje atď. Na základe toho sa dá potom určiť ďalší postup. Určite je to lepšie podchytiť skôr ako sa situácia zhorší.
Treba využiť, že si problém uvedomuje. Neexistuje totižto nejaký zaručený spôsob ako dostať alkoholika na liečenie pokiaľ sám nechce.

Kolega možno pije a často chodí na pivo, ale váš manžel je dospelý muž zodpovedný za svoje rozhodnutia. Vždy môže povedať nie, ale je možné, že je to silnejšie ako on. Je pravdepodobné, že v živote stretne ešte mnoho ľudí, ktorí ho budú zvádzať na alkohol, mal by sám v sebe mať tú stopku a vedieť povedať nie.

Ak mu chcete pomôcť, skúste mu pomôcť vyhľadať informácie, kontakty. Dajte mu najavo, že pri ňom stojíte. Pomenujte mu, že ste si všimli, že sa niečo deje, vysvetlite mu ako sa v tej situácie cítite vy a aj mu odkomunikujte svoje potreby, predstavy.

Skúste prijať, pomenovať, že rozumiete, že si rád vypije, že sa možno cíti lepšie, ale že to nie je cesta.

Skúste mu prejaviť porozumenie a ponúknite mu pomoc.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com