Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Štvorročný syn mi asi nerozumie. Máme navštíviť odborníka?

Zodpovedané
Predškolák (3 - 6 rokov)Psychomotorický vývojRozvoj reči u detíVoľnočasový program pre predškoláka
26. mar 2020

Dobrý deň,

mám 3 deti a druhý v poradí je štvorročný syn. Od septembra chodí do škôlky, konečne začal viac rozprávať aj opakovať. Učiteľka mi povedala, že s ním mám viac doma kresliť. Tak sme začali a bojujeme riadne. Chytí pastelku a obrázok obľúbenej rozprávkovej postavičky a nepoloží ani pastelku na papier.

Keď mu dám vodové farby, je to vymaľované za minútu. Viac ma ale trápi iné. Máme úlohu na papieri o farbách, vyber farby a vymaľuj slnko, oblak, srdce, macko, strom, lopta. Farby vyberie, ale keď mu poviem ukáž mi prštekom, kde na obrázku je strom. Nič, takto prštekom, nič.

Už dávnejšie uvažujem, že navštívime odborníka kvôli tomu, aby som vedela ako postupovať pri ňom. Chcem sa vyvarovať, aby som nebola nervózna a nekričala. Niekde som urobila chybu.

Čo si o tom myslite?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pociťujete, že by ste chceli mať so synom lepší vzťah a chceli by ste sa vyvarovať nervozite, určíte odporúčam poradiť sa s odborníkom. Mohli by ste tiež absolvovať kurz filiálnej terapie, ktorý funguje práve na posilnení vzťahu rodič - dieťa.

Rodič sa učí ako s dieťaťom komunikovať a poskytovať u podporu aj v náročných situáciách. Zároveň, ak má dieťa ťažkosti, popr. nejaké problémy, veľa z nich sa počas toho procesu zvykne upraviť.

O tom porozumení píšete málo. Neviem ako reaguje v bežných situáciách, v škôlke o problémoch s porozumením nepíšete. Každopádne, ak máte akúkoľvek pochybnosť, je lepšie sa poradiť ako niečo zanedbať. Kontaktujte v tejto veci kľudne aj logopéda a skúste sa informovať aspoň telefonicky.

Doma mu vytvárajte bezpečie a prijatie. Prejavujte mu lásku a venujte pozornosť. Adekvátne reagujte na jeho potreby. Pracujte s emóciami. Nastavujte láskavo hranice.

Komunikujte empaticky, uplatňujte dohody. Oceňujte syna a prejavujte mu dôveru.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com