Ako učíte dieťa farby, maľujete alebo ho zoznamujete s farbami inak?

danonino_lucia
17. jún 2014

Keď dieťa ešte nevie držať pastelku alebo štetec, nevadí, môžete mu ľahko namaľovať obrys obrázku, napríklad slnko, srdiečko, rybku...a môže ho vyplniť farbičkami pomoci prstov alebo napríklad tiskátkom. Tu sme použili flašu 🙂

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

Domáca farba na prsty
Budete potrebovať: vodu, škrob, 75 g hladkej múky, potravinárske či vodové farby
postup: Zmiešajte v hrnci 75 g hladkej múky s vodou. Za stáleho miešania uveďte zmes takmer do varu a pridajte do nej škrob rozmiešaný v malom množstve studenej vody podľa vlastného uváženia. Ak bude farba redšia, nebude držať dieťaťu na prste a nebude s ňou môcť maľovať. Ak bude farba príliš hustá, bude tvoriť hrudky a po zaschnutí na papieri sa bude odlupovať. Hmotu nechajte vychladnúť a zafarbite ju malým množstvom potravinárskej farby či vodovými farbami. A keď použijete potravinárske farbivo, môže to dieťa aj oliznúť a nič sa nestane 😉

bianca
17. jún 2014

my sme sutazili.Vzdy a vsade 😀 jeden povedal predmet a druhy farbu a striedali sme sa.Samozrejme som sem tam zavadzala ked som si bola ista ze danu farbu bezpecne pozna a nebolo vatsej radosti ako ked si myslela ze mi to natrela.Teraz sme vo faze ....mamaaaa ale to nieje zelenaaa to je olivovo zelenaaaaaa

25daniela
17. jún 2014

Presne ako
@bianca, ja tiez vzdy a vsade, vsetko je farebne... dokonca aj pocitanie je vsade. Takze ked mi islo prostredne dieta skolky, to mala 2 a 3/4 roka, tak vedela pocitat a poznala farby, co som ja brala ako samozrejmost a dozvedela som sa ze to tak nieje, ked to ucitelky zacali riesit...

kristiii
17. jún 2014

my sme sa učili farby na autíčkach keďže malý je do nich od malinkata blázon. Dokonca som mu nejaké dokupovala len kvôli farbám /hnedé a ružové si pamätám/ a dalo mi veru zabrať kým som na také konečne v nejakom obchode natrafila, obehala som celé mesto 😝. Najprv ich triedil podľa farieb /inak zistila som že niektoré farby mám normálne aj ja problém rozoznať, napr. niektoré odtiene som nevedela zaradiť či je autíčko žlté/oranžové alebo ružové/fialové/. Neskôr som mu vravela farby a podľa toho nosil autíčka. Na autíčkach sa učil aj počítať-koľko má červených, koľko modrých...A ešte s fixkami a farbičkami sme sa hrali, na tých sa potom učil už rozlišovať svetlá/tmavá a tak 🙂

xarra246
17. jún 2014

Moja je ešte maličká, má 17 mes. 🙂 Zatiaľ ju učím len základné farby. Takže všetko čo je žlté, červené a modré komentujem. Dcérka je šikulka na rozprávanie a nielen, že už pozná žltú farbu, vie aj povedať: zlte 🙂
No a buď si kreslíme alebo chytáme rybky na udicu - sú z flisu v základných farbách alebo z drevených kociek staviame vežu 🙂

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

@25daniela
Tak to bolo pozitívne aj pre nich, však to je super, keď daktoré dieťa to v kolektívu vie, inšpiruje aj ostane deti. A ja by som ako mama bola potešená :D

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

@kristiii
To je malý odborník:D Môžete vyraziť aj von a počítať auta tam. Dobrá hra je sadnúť si na chodník a jeden ráta biele druhý červené a kto ich má viac vyhral :D A vie aj autíčko namaľovať?

kristiii
17. jún 2014

@danonino_lucia no vonku ho vždy zaujímali viac značky áut než farby 😀 , tam išla farba akosi bokom a potom ŠPZ-ky, na tých sa vypytoval na čísla a písmenká. Ale to počítanie je dobrý nápad to ma nenapadlo. Autíčko vie namalovať také svoje, sem tam sa to podobá, sem tam ani veľmi nie. Mám pocit že v 2-3 rokoch vedel namalovať krajšie než teraz 🙂 vtedy ho kreslenie veľmi bavilo, teraz sa mu moc nechce.

deninka233
17. jún 2014

Môj syn má tri a pol roka a farby nula bodov. Keď sa ho opýtam, všetko je zelené. Krátkodobo sa dokáže "naučiť" farby tým že ja poviem akú farbu má predmet a on to zopakuje. Potom ale zabudne. Jediné vie na semafore samostatne rozlíšiť či je červená (aj tú pozná) alebo zelená. Neviem rozlíšiť či to robí z pohodlnosti, alebo s ním utekať na vyšetrenie kvôli farbosleposti. Pritom jeho najobľúbenejšia farba je oranžová. Bezpečne si vyberá oranžové autá, tričká, slipky, poháriky… ale povie že sú zelené :(

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

@kristiii
To sa staně, že ho to prestane baviť  Tak skúsiť dačo iné. Urobiť mu zo zemiakov tiskátka autíčok a namaľovať parkovisko :D Na abecedu je veľmi skoro, ale dve tri písmenka môže už poznať, keď je zvedavý napríklad O, I a T sú také jednoduché :D

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

@deninka233
Ono sa to detí občas stáva. Ale ja by som to prisúdila tomu, že nechce spolupracovať alebo si iba nepamätá názvy farieb. Zakúste sa pýtať štýlom: Je to červená? Áno/nie, a či naozaj nepozná farbu alebo si to iba nepamätá. Alebo keď nechce spolupracovať, tak si zoberte farebné cukríky, dačo čo naozaj chce a cvičte farby na tom. Chceš zelený, ukáž mi, ktorý je zelený. Skúsiť ty farby viacej hrou. Keď si selektívne vyberá jednu farbu, v jeho prípade oranžovú, tak ju musí poznať :D Môže sa jednať o poruchu farbocitu, to by sa aj v tomto veku prejavilo, ale ja by som sa na to radšej zamerala, mesiac to s ním skúšala a potom keď naozaj budete mať pocit, že je problém v tomto, nechať ho vyšetriť. Ale hovorím, občas sa to stáva a najskôr by som to skúsila hrou.

deninka233
17. jún 2014

@danonino_lucia ďakujem skúsim ;) keď ho požiadam aby mi podal čierne auto opýta sa: myslíš lamborghini? 😀 vidím na ňom že tie farby úplne strieľa od boku. No nič asi len skúšať skúšat a nepoľaviť. 😒

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

@deninka233
🙂 Vidím že je veľmi chytrý, iba sa mu nechce. Tak to skúšajte a keby bol dajaký vývoj, tak mi napíšte (aj po skončení kampane mi môžete napišať osobnú správu, ako to dopadlo). Budem vám držať palce.

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

Idem na obed, o chvíľu som tu.

kristiii
17. jún 2014

@danonino_lucia tak on písmenká pozná zhruba od dvoch rokov, samozrejme ich má v hlavičke uložené len ako obrázky, nie že by z nich vedel skladať slová alebo tak. Myslím že práve v tomto období ho fascinovali takéto veci - farby, čísla, písmenká, značky áut..všetko chcel poznať, všetko chcel vedieť..
V tej dobe ešte nechodil do škôlky a na ihrisku sa hrával prevažne so staršími deťmi a tie hrávali stratila rybička farbičku tak aj tam sa čosi priučil asi

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

Už ste skúšali maľovať štetcom? Aké farby sú podľa vás najvhodnejšie?

uhnakova
17. jún 2014

Tak nas maly sa uci farby podla legovych kociek a uz mu to celkom ide 🙂. Nejak som to neriesila, lego ho bavi, tak sa hrame najviac s tym a syncek uz vacsinou poda kocku spravnej farby, ked si pytam 🙂.

danonino_lucia
autor
17. jún 2014

@uhnakova
Tak o je dobré a koľko ich už pozná?

soniatko
17. jún 2014

my sa este farby neucime, lebo nasa je este mala. ale maluje klasickymi vodovkami so stetcom a vtedy jej rozpravam, toto je cervena, toto zlta atd.

lia6
17. jún 2014

Náš mladší to je expert-on sa všetko učí sám...má tri a pol a od dva a pol sa sám naučil čísla(od 0-po 10) a aj farby...neučila som ho, on je samostatná jednotka 🙂 ...a kde sa to naučil?...čísla sa naučil, keď večer pri telke sme mu čistili zuby a boli lotériové čísla 😀 ...a farby?-to ho asi naučil starší bráško 😀 ...maľovať si maľuje sám-vypýta si štetec, farby,papier si zoberie sám a kreslí 🙂 ...starší, tak s tým bol problém-papuľku mal ukecanú veľmi skoro, a už v 18-tich mesiacoch hovoril celé vety...ale sám kresliť, sám papať, sám sa hrať-fú,to bol des a hrúza...to sme ho veľmi ťažko donútili-absolútne nechcel...možno to súviselo aj s tým, že má skríženú lateralitu, a tak motorika u neho zaostávala... ☹ ...zmenilo sa to až v cca 5-tich rokoch a odvtedy kreslí rád...i keď krasopis v škole má príšerný 😀 🙂

lubomiramartecikova
17. jún 2014

Nám poslužili lentilky 🙂 a pekne oddelila farby .

uhnakova
17. jún 2014

@danonino_lucia len par, co je v legu: cervena, modra, zelena, cierna, zlta a hneda. Odtiene ako napr. bledo modra zatial velmi nerozoznava 🙂.

janickacrazy
18. jún 2014

@danonino_lucia Moj maly nema rad kreslenie ani malovanie, farby sa naucil sam ani neviem ako vlastne, mal 2 roky a vedel uz vsetky farby, aj fialovu tu sa naucil ako prvu dokonca. On sa celkovo rad uci, abecedu vedel tiez celu uz ako 2rocny, takisto znacky aut, aj cisla do 50. Mne to prislo normalne, ale v skolke sa tiez cudovali, co vsetko vie.

miroslavan
18. jún 2014

@danonino_lucia no tak ja som pri staršom urobila obrovskúúú chybu, že so ho naučila farby "detským spôsobom", že slniečková, trávičková...a syn sa to potom nevedel odnaučiť a veru dlho mu trvalo, kým si zapamätal, ako je to naozaj 😀 Keď vyrastie ten náš drobec, určite ho hneď budem učiť pomenovať všetko "pravými slovami" 😉

danonino_lucia
autor
18. jún 2014

@miroslavan
No farby sa naučil rýchlo a aj vedel, čo má mať akú farbu, potom doučiť tie správne názvy je už detail 🙂
Ale to je ešte dobré, zažila som dvojičky, chlapčekov, ktorý si vyvinuli vlastný jazyk, iba mama im dakedy rozumela. Vôbec sa nechceli baviť s ostatnými deťmi, iba medzi sebou a keď išli do škôlky, tak to vôbec nebolo veselé. Ale par mesiacov a neučili sa. Deti sa učí veľmi rýchlo 😉

konecnefree
22. jún 2014

my učíme zelená ako trávička, modrá ako nebo, žltá ako slniečko, červená ako jahôdka atd. a veľmi ľahko to ide

danonino_lucia
autor
22. jún 2014

@konecnefree
A takto si to aj dobre zapamätá. Iba sa spýtate, akú farbu má travička, a už vie 😉

katulka74
22. jún 2014

Maly nemal ani 2 roky a vedel farby, ucili sme sa pri hrani s autickami..... Parkovali sme cervene auticka, biele auticka, zlte auticka ....😉

danonino_lucia
autor
22. jún 2014

Vidím že zatiaľ vedú autíčka, stavebnice a cukríky 🙂