Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Syn mi povedal, že viac ľúbi ocina. Je to v poriadku?

Zodpovedané
10. máj 2019

Dobrý deň,

máme trojročného a 16 mesačného syna, ktorí sa majú radi. Občas sa naťahujú, ale v rámci normy. Snažíme sa veľmi nezasahovať do konfliktov, takisto nikoho z nich neuprednostňujeme. Žijeme v normálnej harmonicky fungujúcej rodine, manžel je úžasný otec. Po práci sa nám venuje, alebo spolu niečo porábame v záhrade. Ja som doma s deťmi a venujem sa domácnosti momentálne.

16 mesačný syn má druhú fázu separačnej úzkosti, niekedy ho nemôžem ani dať na zem lebo plače, chce byť stále so mnou. Trvá to 3 týždne a mám pocit, že to už odoznieva. Nepokladám to za niečo nezdravé.

Z tohto ale vyplýva, že so starším synom je viac manžel. Chodia spolu do záhrady a ja s menším robím večeru a pod. Nie je to nasilu, synček sa už vždy teší na ocka, že sa budú hrať. Zvykne tak isto hovoriť, že on je šikovný ako ocino a je aj veľký ako ocino. Pokladám to za normálne, ako súčasť osamostatnenia.

Večer ich uspávam tak, že ležím medzi chlapcami a spievam, pekne zaspia. Zvyknem im hovoriť, že ich ľúbim. No synček mi dnes povedal, že on ľúbi viac ocina. Dodal, že malý braček ľúbi mňa a on ocina.

Je to v poriadku, alebo je to súčasť nejakej žiarlivosti?

Zanedbala som niečo?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Je prirodzené, že keď je teraz synček s mužom viac, tak mu takto vyjadril náklonnosť.

Pojem "ľúbim ťa" je pre deti veľmi abstraktný. Počujú, že im to hovoríme my, že si to hovoríme medzi sebou, tak to vravia aj oni.
Je dobré, že synček také slová používa, znamená to, že ich počúva aj on.

Keď povie, že ľúbi viac ocina, len mu to zreflektujte. Zdá sa, že ti je s ocinom dobre. Rád si s ocinom. Poprípade: Teraz si častejšie s ocinom a ja s bračekom. Ja vás ľúbim oboch najviac.
Popr. že ľúbite všetkých rovnako.

Deti sa učia slová používať správne, učia sa ich významom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com