Syn sa od septembra neadaptoval v škôlke. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
27. nov 2019

Dobrý deň,

syn mal tri roky v septembri tri roky a nastúpil do škôlky. Bol aj často chorý. S pauzami bol v škôlke 4 - 5 týždňov. Ale ani za ten čas sa nechcel hrať s deťmi. Odmieta spoločné aktivity, dokonca nechce sedieť ani za stolom, keď idú papať.

Doma je v pohode, spieva, hrá sa a je veselý. Voči cudziemu prostrediu a ľuďom je rezervovaný a dlhšie si zvyká. Je tvrdohlavý.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nástup do škôlky je náročným a veľkým krokom aj pre rodiča aj pre dieťa. Každé dieťa túto udalosť zvláda inak. Je dôležité, aby bolo dieťa pripravené aj fyzicky, aj psychicky.

Odporúčam vám v tejto veci komunikovať s učiteľkami v škôlke, vnímať synove signály a citlivo na ne reagovať.

Nedokážem povedať, či je pripravený, či ho tam niečo trápi, poprípade či len nemal dostatok času na adaptáciu, alebo je tam nejaký iný dôvod. Z nejakého dôvodu sa však správa tak ako sa správa.

Poznáte syna najlepšie, dajte aj na svoju intuíciu. Doma mu vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie. Poskytujte mu empatiu, zrkadlite mu emócie, láskavo nastavujte hranice.

Dávajte mu dôveru, poskytujte ocenenie. Načúvajte a buďte vnímaví.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com