Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Trojročný syn sa v hneve zámerne pocikáva. Ako to mám riešiť?

Zodpovedané
8. jún 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn je rok odplienkovaný. Pred mesiacom sa nám 1x stala situácia, že keď sa nahneval, tak sa pozrel na mňa a naschvál sa pocikal.

Skôr by som sa nad tým pozastavila a rozmýšľala nad nehodou, ale on to robí od tej doby pravidelne.

Neviem mu to vysvetliť, nechce mi rozumieť a nedá si dohovoriť. Nedá sa s ním ani po dobrom a ani po zlom. Bola som zúfala a dala som mu aj po zadku. Viem, že to nie je správne riešenie. Teraz, keď sa nahnevá, tak ho rýchlo vyzliekam a dávam cikať. Neviem ako mám postupovať. Nepomohlo ani to, že som ho istý čas nechala pocikaného.

Ako mu to mám vysvetliť a ako sa mám k nemu správať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

deti v hneve reagujú rôzne. Mnohokrát sa prestanú kontrolovať a toto môže byť dôsledok toho. Poprípade mu to správanie niečo prináša.

Momentálne je syn vo veku kedy zažíva vnútorný konflikt. Veľa vecí chce robiť sám, ale mnohé nedokáže. A do toho ho prevalcuje hnev. Je to pre dieťa veľmi náročné to zvládnuť.

Situáciu by mohla vyriešiť práca s emóciami dieťaťa. Neviem ako reagujete vy keď sa hnevá, ani v akých konkrétnych situáciách sa to deje. Emóciu dieťaťu však treba priznať. Malo by cítiť, že prežívanie a prejavovanie všetkých emócií je v poriadku. Že pri ňom rodič stojí, počúva ho a snaží sa mu porozumieť. Môžete mu skúsiť ponúknuť pomoc, ubezpečiť ho, že ste tam preňho. Dieťa by sa malo cítiť bezpečne a slobodne v prejave emócie.

Keď príde k situácii, že sa pociká, skúste len okomentovať: tak si sa nahneval, až si sa z toho pocikal/ až si zabudol ísť na záchod. treba sa prezliecť. tuším si sa veľmi nahneval. chcel si to inak. a pod. Určite ho netreba trestať, len vyvodiť dôsledok, že nohavice sú mokré a treba sa prezliecť. Deje sa to z nejakého dôvodu.

S odstupom času sa o tom môžete skúsiť porozprávať, rozobrať si čo sa stalo. Na veľké debaty je ešte síce malý, ale môžete sa ho skúsiť spýtať čo by mu v tej situácii pomohlo.

Denné pomočovanie sa u 3 ročného dieťaťa väčšinou charakterizuje nejaký problém. Skúste sa poradiť s pediatrom, a ak vylúčite zdravotný problém, odporúčam sa obrátiť na psychológa.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com