Z trojročného syna sa znova stáva bábätko. Ako mu vysvetliť, že je už veľký?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

posledné týždne máme problém s trojročným synom, ktorý sa začal správať ako bábätko. Doma máme ešte mladšie ročné dieťa, ale to so synom pretrváva len nejaký mesiac.

Problém je: začal chodiť po štyroch, pýta sa stále na ruky, začal rozprávať hatlaniny typu baba, gaga, leží na gauči a začne akože plakať a kopkať nožičkami a povie bábo weee. Pýta si opäť plienky a najväčší problém je, že vždy vezme mladšiemu dieťaťu cumlíky. Aj z úst vyberie mladšiemu a dá si do úst. Dnes dokonca na obed zaspal s prstom v ústach pritom to nikdy nerobil. A to je bez cumlíka už vyše roka.
Už ho pripravujeme, že pôjde do školky, že sa má obliekať sám a on vždy povie, že bábo. Pritom sa vedel obliecť a teraz štrajkuje.

Nevravím o tom, že jeho trpezlivosť pri hre je minimálna. Žiadne vkladačky od malička, žiadne puzzle, tvári sa, že nepozná farby. Kreslenie u nás vyzerá tak, že rozlomí pastelky a koniec.

Ako to riešiť?

Ako mu vysvetliť, že je veľký na cumlíky, na plienky, že ide do škôlky a veľké deti sa obliekajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

deti pociťujú primárnu potrebu zabezpečiť si starostlivosť a pozornosť rodičov.
Mladší súrodenec znamená pre dieťa ohrozenie a neistotu. Regres je u detí v jeho veku častou záležitosťou pri mladších súrodencoch. Je to prechodná záležitosť vo väčšine prípadov. Možno syn potrebuje viac pozornosti, lásky, nadobudnúť istotu, cítiť sa bezpečne a týmito nevhodnými spôsobmi sa to snaží dosiahnuť.

Dôležité je v tomto prípade to, aby sa neznížila kvalita starostlivosti o staršieho súrodenca. Môžete si napríklad nájsť pre neho špeciálny čas počas dňa, ktorý by patril iba vám, teda robili by ste to čo chce on. Dôležitý je aj rituál pred spaním. Ten by nemal byť dlhý, aby to dieťa nezneužilo.

V prípade situácií, kedy sa to vyskytuje môžete využiť fantáziu. Napr. Chcel by si sa vrátiť do času, keď si bol malé bábätko však?

Môžete to aj otočiť na nejakú humornú situáciu. Nikdy však toto správanie nejak nekritizujte, nevytvárajte mu nejaké prezývky.

Pomôcť môže aj to keď mu poukazujete nejaké fotky, či videá z obdobia keď bol malý, aby pochopil, že o neho ste sa starali rovnako. Vyzdvihnite veci, za ktoré ste hrdá, že na svoj vek vedel a vie aj teraz a tak to má byť pretože, každý vekom rastie a učí sa nové veci.

Dávajte dieťaťu pocítiť moc a zvyšovať tak sebahodnotu. Dajte mu na výber napr. aký program budete robiť. Väčšinou dobre zaberá ak dieťa zapojíte do starostlivosti o mladšieho súrodenca, tak aby sa cítilo dôležito v prípade ak sám chce, ak nie nenútime ho. Napr. Sadni si ku mne a spoločne budeme čítať bábätku rozprávku, nechajte nech mu vyberie oblečenie a pod..

Pozitívne oceňujte akýkoľvek prejav primeraný jeho veku, tým ho budete motivovať ďalej k podobným činnostiam.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička