Za čo mám pochváliť dieťa pred inými, keď v ničom špeciálne nevyniká?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň,

nie som hrdá na svojho syna, ktorý je jedináčik. Milujem ho nadovšetko bez ohľadu na to, že aký je. Maximálne sa mu s manželom venujeme. Ide do druhej triedy, avšak v ničom nevyniká nad ostatných.

Ja viem, že za prvý ročník urobil obrovský pokrok, naučil sa čítať, písať, počítať, zvládol začlenenie do nového kolektívu, atď. Viem, že sú to pre neho veľké veci a podporujem ho, chválim a myslím to úprimne.

Keď to však porovnám, tak to zvládli aj tisíce iných detí. Možno si vravíte, že porovnáva svoje dieťa s inými.

Nech nad tým akokoľvek uvažujem, nenachádzam nič, čím by vynikal. Možno som nejaká vadná matka. Keď počúvam iných ako ich deti hrajú na nastrojoch, chodia po horách, zúčastňujú sa speváckych, recitačných, športových, tanečných súťažných podujatí.

Sú ich deti tak nadané, alebo je to nadnesená sebaprezentácia rodičov?

Aj môj syn chodí na šport a je v ňom úplne priemerný, zatiaľ nedosiahol vekom na súťažné kategórie. A viem, že nemá na to byť veľmi úspešný. Skôr ho vedieme k tomu, že je zábava hrať. V škole je takisto priemerný v učení a je čo zlepšovať a veľmi ho povzbudzujeme vo všetkých osobných výhrach, ktoré sa mu podaria. Ale v globále je priemerný. Keď ideme na návštevu, tak počúvam čo kde kto vyhral a dokázal.

Čo mám ja povedať?

Za čo ho mám pred inými pochváliť?

Som z malého mesta a viete si asi predstaviť ako tu každý o každom niečo vie a tí, čo sú úspešní, na tých sa inak pozerá. Bola by som rada, keby som aj ja mohla o svojom synovi šíriť aký je vynikajúci. Ale nie je. Jeho samého chválim a povzbudzujem, ale to, čo dokáže nie je nič, čím by vynikal. Hovorím si, že časom možno príde niečo, v čom bude fakt skvelý. Ale skôr ma trápi to, že ho takto vidím. Hanbím sa, že takto píšem o svojim synovi a bojím sa toho ako to on neverbálne zo mňa vníma. Možno by chcel niekedy počuť ako ho pochválim niekde v spoločnosti, ale akosi nenachádzam za čo by to mohlo byť. Teším sa zo všetkého, čo sa naučí.

Chválim ho, fandím, tlieskam. Nie je rozmaznaný. Je veľmi rozumný. Nerobí zlobu doma, ani v škole, má skutočne veľmi dobré srdiečko. A ja by som ho nerada ako matka sklamala.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pre dieťa je najdôležitejší pocit, keď vie, že od svojich rodičov je bezpodmienečne prijatý nech je aký je. Každé dieťatko má svoj potenciál, ktorý je dôležité poznať a nenútiť ho do výkonových vecí, ktoré by mu určitým spôsobom mohli ublížiť.

Ja by som sa určite na vašom mieste zamyslela nad tým, čím mi moje dieťa robí radosť. Určite nájdete veci, ktoré nemusia byť jedinečné len u vášho syna avšak vám ako matke stačia, pretože vás hladia pri srdci.

Z toho čo píšete, tak určite musíte byť hrdá napríklad na jeho správanie voči druhým ľuďom, čo je veľký dar a niekedy oveľa viac ako vyhrať v nejakej recitačnej súťaži.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička