Ako riešiť zmenu správania u syna po narodení súrodenca?

Zodpovedané
15. jan 2022

Dobrý deň,

máme štvorročného syna, ktorý sa po narodení súrodenca úplne otočil. A to hlavne v správaní. Mladší syn má momentálne 3 mesiace. Starší po príchode z pôrodnice začal veľmi robiť zle, neposluchať. Naschvál dupe, behá, bucha, kričí aj keď vie, že braček spí.

Keď bol sám, aj si krásne kreslil, pekne sa sám vedel pohrať. Ale teraz nie, nechce robiť nič. Viem, že si možnože vydobíja pozornosť.

Ako mu pekne vysvetliť, že to čo, robí nie je správne?

Ja som sa už všelijako snažila mu to vysvetliť, ale bezvýsledne.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem vám, že je to pre vás veľmi ťažká situácia. Deti pociťujú primárnu potrebu zabezpečiť si starostlivosť a pozornosť rodičov. Z toho následne pramení aj žiarlivosť alebo rivalita medzi súrodencami.

Narodenie súrodenca znamená pre dieťa ohrozenie, neistotu. Možno syn potrebuje viac pozornosti, lásky, nadobudnúť istotu, cítiť sa bezpečne a týmito nevhodnými spôsobmi sa to snaží dosiahnuť.

Dôležité je v tomto prípade to, aby sa neznížila kvalita starostlivosti o staršieho súrodenca. Môžete si napríklad nájsť čas vždy, keď príde zo škôlky, venovať sa mu. Dôležitý je aj rituál pred spaním. Ten by nemal byť dlhý, aby to dieťa nezneužilo. V tomto prípade môžete využiť napr. manžela, kým súrodenec spí môže ho postrážiť a vy so synom si môžete spraviť program.

Hranice by sa mali nadstavovať s láskou a akceptovaním potrieb a pocitov dieťaťa. Napríklad: Vidím, že teraz sa veľmi potrebuješ hrať, avšak musím prebaliť tvojho súrodenca. Môžeme sa zahrať potom ako si vyberieš ty. Rozumiem ti, že si nahnevaný, ale teraz kričať nemôžeš, môžeme si spoločne zaspievať, keď sa braček zobudí a podobne.

V prípade agresívneho správania ohrozujúceho súrodenca zakročte okamžite napr. slovom nie až následne využite vyššie popisované zadanie hranice.

Dieťa v tomto období premáhajú emócie, ktoré ešte nie je schopné samo regulovať. Na to, aby sa mu to podarilo, potrebuje vás ako svojho sprievodcu. Rozprávajte sa spolu o emóciách, ktoré dieťa prežíva a zrkadlite mu ich. Napr. Vidím, že sa hneváš...

Ak dieťa naozaj žiarli, dovoľte mu žiarlivosť prejavovať, aby svoje pocity nedusilo v sebe.
Využiť sa dajú aj obrázkové knižky o pocitoch následne sa o tom rozprávať. Napr. knižka o pocitoch. Dieťa sa takto cíti prijaté, v bezpečí, dostáva odkaz, že na jeho pocitoch záleží, že je dôležité a že ho rodič počúva a snaží sa mu rozumieť.

Dávajte dieťaťu pocítiť moc a zvyšovať tak sebahodnotu. Dajte mu na výber napr. aký program budete robiť. Väčšinou dobre zaberá ak dieťa zapojíte do starostlivosti o mladšieho súrodenca, tak aby sa cítilo dôležito v pripade ak sám chce, ak nie nenútime ho. Napr. Sadni si ku mne a spoločne budeme čítať bábätku rozprávku, nechajte nech mu vyberie oblečenie a pod..

Staršiemu súrodencovi treba neustále opakovať, že jeho miesto nikdy nikto neobsadí. Láska sa nedá vynútiť, tá sa medzi súrodencami vyvinie spontánne.

Láskou a starostlivosťou určite prekonáte žiarlivosť dieťaťa.

Prajem veľa šťastia.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička