Ako riešiť žiarlivosť na mladšieho súrodenca?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa Vami poradiť o tom, že ako mám pracovať so žiarlivosťou syna voči mladšiemu bratovi.

Starší syn má 4 roky, mladší syn má necelý rok. Na príchod bábätka sme sa ho snažili pripraviť a pekne ho prijal. Myslím, že ho má rád. Voči mne ako matke však zostal veľmi žiarlivý. Posledné 2 mesiace sa to ešte vystupňovalo. Všetko chce len odo mňa, i keď predtým akceptoval aj iné osoby (čítanie rozprávky, kúpanie, utretie po veľkej potrebe). Zároveň bojkotuje samoobslužné činnosti a chce, aby som ich robila za neho (obliecť, vyzliecť, nakŕmiť). V škôlke nie je s týmito činnosťami problém.

Dnes večer mi povedal, že chce, aby som mu pomáhala ako bračekovi. Na jednej strane to chápem, ale zároveň som už z toho veľmi unavená. Keď mu napr. nevyzujem ponožky, tak vie riadne trucovať. Mám pocit, že mám dve bábätká a nemám čas na iné veci.

Ako mám v takýchto situáciách reagovať?

Čo mám robiť, aby pochopil, že maminka je tu, ale nemôže robiť všetko namiesto neho?

Ďakujem

Dobrý deň,

narodením súrodenca stráca dieťa svoju istotu. Súrodenec preňho predstavuje do istej miery ohrozenie. Dieťa si nie je isté svojou pozíciou, pociťuje strach, obavy, že rodičia majú radšej iba mladšie dieťa. Ťažko prežíva, že už sa nevenujú len jemu, pociťuje veľkú zmenu, strach, hnev.

Je prirodzené, že dieťa túži po takej pozornosti akú malo. Tá pozornosť mu dáva istotu, že mama je tam stále pre neho, že narodením súrodenca sa nič nezmenilo, že ho stále ľúbi rovnako. Dieťa potrebuje cítiť, že narodením súrodenca sa nič nezmenilo.

Rozumiem, že je to pre vás náročné. Pre syna je naozaj dôležité pociťovať čo najmenšiu zmenu. Obáva sa toho, že bol nahradený. Ak ste mali nejaké rituály, skúste sa k nim vrátiť, poprípade si vyčleňte nejaký čas len na neho. Vytvárajte mu prijatie a bezpečie. Pracujte s emóciami. Reflektujte mu to. Zdá sa ti, že bračekovi sa venujem viac. Aj ty by si chcel, aby som sa ti tak venovala. Máš strach, že už spolu toľko nebudeme, že už ťa nemáme radi. Chceš, aby som ti obula ponožky ako bračekovi. To je však niečo čo môžeš zvládnuť sám. (aj to je možnosť). Rozhodne je náročné vyhovieť mu stále. Preto mu jeho pocit aspoň odkomunikujte. S niečím pomôžte, v niečom ho skompetentňujte.

Rozprávajte sa o tom. Pýtajte sa, čo by mu pomohlo, čo viete spraviť vy, aby sa cítil lepšie.
Dáte mu tak najavo, že ho počúvate a že sa mu snažíte rozumieť, že je pre vás dôležitý.
Nastavujte mu však aj láskavé hranice.
Venujte mu veľa pozornosti a prejavujte lásku. Sledujte jeho signály a napĺňajte potreby.
Prejavujte mu dôveru, žiadajte ho o pomoc s bračekom, pýtajte sa ho na názor. Dožičte mu nejaké privilégium staršieho.
Tiež trávte nejaký čas len s ním.

Myslím si, že veľkú rolu tu zohráva aj škôlka. Deti tam všetky samoobslužné činnosti robia samé a preto majú potrebu, aby sa o ne doma niekto postaral. Škôlka je pre ne niečo ako práca. Potrebujú vedieť, že maminka je tam stále pre nich, že sú stálel jej dieťa, že sa o nich postará. Je možné, že aj preto od vás vyžaduje, aby ste mu pomáhali a umocňuje to teda aj narodenie súrodenca.
Zavážiť mohlo aj to ako rýchlo po narodení (popr. pred narodením) súrodenca šiel do škôlky.

Syn potrebuje znovu pocítiť stratenú istotu. Potrebuje sa cítiť v bezpečí a v týchto náročných situáciách prijatý. Tiež potrebuje pozornosť a lásku. Ak bude mať nasýtené tieto potreby, bude cítiť istoty a nie ohrozenie, je pravdepodobné, že sa situácia stabilizuje. Každému dieťaťu to trvá rôzne dlho a vyžaduje to trpezlivosť a znovu posilnenie vášho vzťahu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com