Ako a kedy mám tlačiť?

Zodpovedané
21. apr 2020

Dobrý deň,

v auguste ma čaká 2. pôrod. Na prvý som sa pripravovala relaxáciou a hypnopôrodom online. Bol celkom rýchly, zvládla som ho bez epidurálky. Poraneniu som sa nevyhla a sprevádzal ma manžel.

Pôrodné bolesti začali ráno a o 16:52 bola dcéra na svete. Ja som mala bolesti do 14. hodiny, vtedy mi praskla voda a ešte mi doktor praskol vodu úplne. Od rána som mala kontrakcie po 3 - 4 minútach a brucho som mala neustále stvrdnuté, i keď som kontrakciu nemala. Pohyby malej som moc necítila. Keď už prišlo na fázu potlačiť, ja som kontrakcie vôbec necítila. A bolo to veľmi zvláštne.

Ako a kedy mám tlačiť?

Je to normálne, že som kontrakcie necítila?

Doktor povedal, že malej klesajú ozvy a musí ísť rýchlo von. V tej chvíli som sa zľakla a do toho ešte viac, keď mi sestrička skočila na brucho a tlačila. Doktor mi po pôrode oznámil, že mám byť rada, že je vonku a nabudúce si mám dať pichnúť epidurálku, lebo vraj bábätko nepotlačím.

Ako sa mám pripraviť?

Mal doktor pravdu?

Čo mám zlepšiť?

Koronovavírus a žiadna podpora zo strany sprevádzajúcej osoby ma privádza do šialenstva. Pôrod doma nie je pre mňa, preto som sa presvedčila, že pôrod zvládnem

Ďakujem

viem, že situácia s vírusom nie je vôbec ideálna. Verím však, že do augusta sa situácia zmení a že budete môcť byt pri pôrode znova s manželom.

Čo sa týka priebehu vášho prvého pôrodu. Veľmi ťažko sa mi k tomu vyjadruje, keďže som tam nebola. Tie zle ozvy dieťaťa mohli súvisieť s polohou, v ktorej ste vtedy boli a bábätku zrejme nevyhovovala. Ale mohlo to byt aj čokoľvek iné, takže mohlo mat naozaj problém.
Čo sa týka vášho druhého pôrodu, ktorý vás čaká.

Žena vie, kedy má tlačiť. Cíti to. Chce to trpezlivosť (najmä pri prvom pôrode to môže po úplnom otvorení ešte trvať, kým dieťa úplne zostúpi a žena začne cítiť tlaky). Pri druhom a ďalších pôrodoch to už býva rýchlejšie.

Je dobré čo najviac spolupracovať so svojim telom, prežívať kontrakcie, dávať sa do polohy, v ktorej Vám a vášmu dieťaťu to bude vyhovovať.

Zvládnete to, iba si verte. Verte si, že ste žena a že sme stvorené rodiť.
Buďte v gravitačnej polohe, kým nebudú tlaky úplne intenzívne, že vás nebudú nútiť pritlačiť. Potom to už zvládnete. Ideálne by bolo, any ste rodili v polohe, ktorá bude Vám a vášmu dieťaťu vyhovovať.

Veľmi Vám držím palce!

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea