Ako správne zvládnuť tlak na konečník na konci 1. doby pôrodnej?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

som druhorodička. Prvý pôrod postupoval pomerne rýchlo. Pri 8 cm som začala mať veľmi silné tlaky na konečník, na stolicu, dieťa intenzívne naliehalo. Prítomná pôrodná asistentka ma skontrolovala a povedala, že v žiadnom prípade nemôžem tlačiť, lebo je to len 8 cm a dotrhám sa. Následne odišla. Ja som sa samozrejme mierne zľakla, nevedela som ako toto obdobie preklenúť. Preto som zaťahovala svaly panvového dňa, aby som dieťa udržala.

Boli to extrémne bolesti a ja stále vôbec neviem ako najlepšie by som mohla prekonať obdobie tlaku na konečník. Trvalo to pomerne dlho, až som mala pocit, že dieťa proste neudržím, že svaly viac stiahnuť už neviem a tlačiť nepovolili. Predýchavala som to dosť ťažko.

Je však správne takto dieťa zadržiavať?

Bolo by lepšie nechať svaly uvoľnené?

Čo môže mne a bábätku pomôcť zvládnuť toto obdobie ľahšie a príjemnejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

verím, že to muselo byť pre Vás veľmi náročné, pretože táto fáza pôrodu taká je.

Pôrodná asistentka mala pravdu, že v tomto štádiu pôrodu ešte nie je vhodné, aby ste tlačili. Možno Vám mohla pomôcť vysvetliť ako to zvládnuť. Neviem posúdiť, či na to mala čas. Takže to nechcem posudzovať.

V tejto situácii je v každom prípade vhodné uvoľniť sa a využiť dýchanie na to, aby ste to zvládli lepšie. Veľmi ťažko sa to vysvetľuje touto formou. Skúste kontaktovať niekoho osobne. Ideálne fyzioterapeuta, ktorý má skúsenosti s tehotnými ženami.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea