Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zvládnuť starostlivosť o prvé dieťa a tehotenstvo?

Zodpovedané
7. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 20 mesačné - teraz cca 10 kg dieťatko a otehotnela som. Nedokážem sa vnútorne stotožniť s tehotenstvom, pretože si neviem predstaviť ako sa starať o prvé dieťa a neublížiť tomu v brušku a v zdraví prežiť tehotenstvo.

Ohrozím bábätko v brušku, keď každý deň naozaj intenzívne nosím na rukách svoju dcérku a stále sa s ňou naťahujem?

Nemyslím len tak dvihnúť, keď treba pri bežnej starostlivosti. Ale fakt ju niekde odniesť, kráčať s ňou na rukách dlhší úsek. Trebárs aj do kopca, utišovať ju na rukách, tancovať s ňou na rukách, na ihrisku s ňou kadečo vyvádzať, skákať s ňou doma na fitlopte, denne sa nachodiť s kočíkom aj 10 km, aj dosť do kopca. Prípadne nadvihnúť ju aj s buginou do MHD.

Je taká záťaž bezpečná?

Stále sa pýta na ruky a neporadím si inak alebo napr. keď vzdoruje, tak len ju proste zobrať a nasilu odniesť. Jasné, že časom to bude treba trochu zmeniť, ale zo dňa na deň to jednoducho nejde a ja nemám na výber.

Okrem toho ju stále dojčím.

Je v poriadku, keď mi sadne, alebo buchne do brucha?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

úplne rozumiem vašej situácii a budem sa snažiť nejako poradiť.

Pre zdravé tehotenstvo je všetko to, čo ste popísali úplne bezpečne. Môžte však aj pri zdravom tehotenstve mať horšie dni, v prvom trimestri cítiť únavu, pripadne mat nevoľnosti.

Napíšem zopár tipov, verím že aspoň nejaký z nich Vám pomôže:

  • Skúste namiesto nosenia na rukách, použiť napríklad nosič, alebo šatku. Kým nemáte veľké bruško sa to dá úplne elegantne, váha dieťatka je skôr na ramenách ako na rukách a brušných svaloch. Keď bude bruško väčšie, môžte nosiť dieťa na chrbte.
  • Dojčenie popri ďalšom tehotenstve je úplne normálne, mnohé deti sa potom dojčia tandemovo, t.j. aj bábätko aj starší súrodenec. Môžte pociťovať bolestivé bradavky. Ak by Vám to bolo veľmi nepríjemne, tak viete dojčenie obmedziť napríklad iba na zaspávanie. Niekedy mliečko zmení počas tehotenstva chuť a dieťa sa odstaví samo.
  • Tehotenstvo trvá 9 mesiacov, postupne si nájdete systém a kým bude ďalšie bábätko v rodine, vaše dieťa staršie už bude mať o pár mesiacov viac, bude samostatnejšie.
  • Ďalšia vec je, že nemusíte robiť všetko to, čo doteraz. Robte iba nevyhnutné veci. Jedlo sa dá objednať, upratať Vám môže služba a pod.
  • A najdôležitejšia vec, nebojte sa požiadať o pomoc. Rodičia ste vždy dvaja, treba zapriahnuť aj otca, pripadne starých rodičov, iných príbuzných. Ale aj kamarátky, známych. Určite máte okolo seba ľudí, ktorí radi pomôžu.


A vy si doprajte oddych, aspoň 1x denne robte niečo čo vás baví!

Držím palce a verím, že to zvládnete!


Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea