Je plod po IVF malý, alebo jeho veľkosť zodpovedá dátumu oplodnenia?

Zodpovedané
24. nov 2020

Dobrý deň,

som tehotná po prvom úspešnom IVF. Punkcia bola 18. DC dňa 14.10.2020 a vklad o 5 dní neskôr. Následne 2x odber krvi na hCG, ktoré krásne stúpalo.

Na prvom USG v centre (23.11.2020) lekárka zhodnotila, že podľa poslednej menštruácie (27.9.2020) by som dnes mala byť v 8+1tt. Avšak, podľa USG má plod veľkosť len 6 mm, čo zodpovedá veľkosti v 6+3tt a teda približne aj reálnemu veku plodu.

Prečo nastal tento nesúlad?

Je plod malý, alebo jeho veľkosť zodpovedá dátumu oplodnenia (14.10.2020)?

Ako teda mám rátať týždne tehotenstva?

Kontrola je o týždeň.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

toto síce nie je veľmi otázka na dulu, ale pokúsim sa zodpovedať z mojich vedomosti.

Pri vkladaní pri IVF je počítaný dátum pôrodu a teda aj veľkosť bábätka podľa poslednej menštruácie. Pri prirodzenom otehotnení sa tiež oplodňuje cca v strede cyklu, tak ako sa robil vklad.

Takže čiste teoreticky, by malo byt veľké na 8. týždeň, ALE meranie na UZV v tomto týždni (keďže je bábätko ešte veľmi malé), nie je vôbec presne.

Dôležitejšie je, že rastu hodnoty hCG hormónu a že by potom cca okolo 8-9. týždni mali zachytiť akciu srdiečka. To je už stav, že je všetko ok.

Veľmi držím palce!

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea