Prvý pôrod som mala traumatický a bojím sa znovu otehotnieť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
16. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Rodila som akútnym cisárskym. V sobotu večer mi odtiekla plodová voda, tak som išla do nemocnice, kde skonštatovali, že odtiekla skoro, krčok je hore a kým sa to začne prejde veľa času.

O hodinu som dostala prvé kontrakcie a o ďalšiu hodinu má preložili na vzdycháreň, kde som sa začala otvárať veľmi pomaly. Niekedy medzi 3. - 4. hodinou v noci mi ponúkli epidurál s tým, že krčok je spotrebovaný. Vtedy som bola otvorená na 3 cm. Zabralo.

Ráno asi o 6 som bola na 5 cm. Aj keď mi stále hovorili, že to ide pomaly. Bolesti som dokázala zvládať a išlo to. Mala som svoj “ukľudňujúci tanec”, ktorý mi pomáhal pri bolesti. Bol so mnou aj manžel.

Keď som bola na 6, to bolo okolo 8 ráno mi ďalší epidurál. A o 10tej som dostala infúziu oxytocín. Bola som otvorená na 8 cm. Zároveň s ňou aj tretí epidurál.

Potom nastalo peklo. Neskutočné bolesti, cítila som ako keby som umierala. Nevidela som, zvracala, vyšetrenia boli neskutočne bolestivé. Pôrodná baba dokola opakovala, že sa to nehýbe a lekárka stále tvrdila, že to dáme prirodzene.

Malý sa narodil o jednej a za ten čas mi stihli dať asi 1,5 infúzie. Ku koncu si už nepamätám. Pokračovalo to na pôrodnom boxe, kde som už nevnímala svet. Len som kričala a potom už ani to nie. Malému klesali ozvy. Prvýkrát o 10. Potom o 11 a okolo 12 - 12:30 už naozaj verili, že to nie je chyba monitoru.

Nakoniec sestra zavolala lekára z pohotovosti, ktorý povedal, že nie je čas a treba ísť so celkovej anestézy. Pretože nie je čas už na nič. Malý sa narodil s veľmi šišatou hlavou. Sestra stále hovorila, že cíti kapucin, keď má vyšetrovala. Veľmi veľmi by som chcela počuť názor niekoho iného.

Neviem čo sa stalo. Či to bola chyba lekárov a či moja. Po operácii som sa zobudila sama na izbe bez zvončeka a nikto neprišiel ďalšie 2 hodiny. Sestričky sa so mnou nerozprávali a keď som sa pýtala čo sa stalo, vraj nevedia. Nikto nič nevedel.

Malého umiestili na JIS. Ja som mala zvýšené CRP a dali mi atb. Teraz má synček 2 roky s je to veľmi aktívne a emotívne diéta. Určite to na ňom zanechalo stopy.

Kvôli tomu traumatickému pôrodu sa bojím znovu otehotnieť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi má mrzí, čo ste si museli prežiť. Teší má však to, že synček je v poriadku a verím, že to dáva energiu aj Vám . Ale je pravdou, že takto by naozaj pôrod nemal vyzerať. Ťažko sa však k tomu vyjadrovať, kde nastal problém. Ak ny aj niekto tuto snahu mal, neverte mu. Nedá sa to povedať.

Je ale veľmi fajn, že chcete ďalšie bábätko. To je veľmi dobrý začiatok. Určite Vám odporúčam stretnutie so skúseným psychológom, ktorý má skúsenosti s traumou z pôrodu, alebo si nájdite dulu, ale takú čo má vzdelanie psychológ.

Následne je veľmi dôležité nájsť si vhodnú pôrodnicu a podľa mňa aj pôrodníka, ktorý bude s vami pri pôrode.

Verím, že to zvládnete! Krásne dni a držím palce.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea