Ako je možné, že 3 z 5 detí majú psoriázu a ekzém?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

sme piati dospelí súrodenci. Ja mám psoriázu od 16 rokov, brat ju dostal v 20 rokoch a najstaršia sestra má atopický ekzém. Ďalší starší dvaja bratia nemajú nič. U mami som si ekzém a ani psoriázu nikdy nevšimla. Ani u otca. Starých rodičov si nepamätám ani z jednej a ani z druhej strany. Mama hovorí, že si nepamätá a nevie o tom, že by niekto toto v rodine mal.

Ako je to možné, že u jej 3 z 5 detí je psoriáza a ekzém?

Ďakujem

Dobrý deň,

v takomto prípade je môže byť naozaj zaujímavé. Psoriáza je komplexné ochorenie, na ktorého výskyt vplývajú aj gény aj prostredie. Môže sa stať, že práve Vaši rodičia sú nosičmi génov, ktoré keď sa spoja je vyššia šanca na vývoj psoriázy, alebo to môže byť len náhoda.

Atopický ekzém je síce výzorom podobné ochorenie, avšak molekulárne je odlišné. Hrajú pri ňom rolu iné gény je nepravdepodobné, že by to bolo spojené s tou psoriázou. Aj tu hrá rola aj genetika aj prostredie.

Pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko