Môj brat sa narodil s postihnutím. Mám ísť na genetické vyšetrenie s mojimi deťmi?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

som mamou dvoch detičiek. Jedno dieťa má 7 a druhé bude mať rok. Mám brata, ktorému nedávno zistili srdcové zlyhávanie. Narodil sa s postihnutím a to jednou malou rukou. Má však aj jednu stranu hrudníka inakšiu ako druhú. Zistili, že je to z genetického hľadiska.

Mali by sme ísť aj my teraz na nejaké genetické vyšetrenia s deťmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že jedinou osobou v rodine s takýmto postihnutím je Váš brat je vysoko pravdepodobné, že nie je zvýšené riziko, že by ste Vy boli rizikovejšia z genetického hľadiska.

Pokiaľ sa on už s tým postihnutím narodil je pravdepodobné, že sa jedná o vrodenú vadu, ktorá má genetický pôvod. Genetický pôvod však neznamená, že je to dedičné. Väčšina genetických porúch vzniká skôr "blbou náhodou".

Prajem všetko dobré

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko