Akú krvnú skupinu budú mať naše deti?

Zodpovedané
18. sep 2020

Dobrý deň,

môj muž má krvnú skupinu A1 pozitív a ja B pozitív.

Môžu mať naše deti hociktorú krvnú skupinu?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto záleží na tom akú kombináciu génov presne s manželom máte, možnosti sú tam totiž rôzne (viete to čiastočne zistiť podľa toho, aké krvné skupiny majú Vaši blízki príbuzní). Vždy zdedíme jednu variantu génu (alelu) od otca a jednu alelu od mamy, dokopy máme dve.
Napríklad Váš muž môže mať AA +-, AA++, A0 +-, A0++ na to aby mal krvnú skupinu A+.
Vy môžete mať B0 ++, B0 +-, BB++, BB+- na to aby ste mali krvnú skupinu B+.
Je to z toho dôvodu, že pre A alebo B vám stačí jedna alela, takže môžete mať druhú obaja aj 0. To isté platí aj o rh faktore, na to aby ste boli + potrebujete len jednu kópiu toho génu, takže môžete byť nositeľmi aj pre rh-.

Z tohto môžeme vidieť, že Vaše deti môžu potenciálne mať rôzne skupiny z kombinácii vyššie spomenutých potenciálnych alél:
0+: 00++, 00+-
A+: A0++, A0+-
A-:AA--, A0--
B+: B0++, B0+-
B-: B0--
AB+:AB++, AB+-
AB-: AB--

Vrámci podskupín A1, A2, A3, Ax (a minimálne 4 ďaľšie podskupiny) je to komplexnejšie, ale až približne 80% populácie s A krvnou skupinou má A1 podskupinu, takže tomu sa detailnejšie venovať nebudem, lebo to značne môže skomplikovať možnosti a nie každý vie aj o podskupinách pri A aj B krvných skupinách a nie sú ani vždy testované.

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko