Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dá sa z genetických testov určiť, či je syn autista?

Zodpovedané
24. okt 2021

Dobrý deň,

môj muž má krvnú skupinu AB pozitív, ja mám A1 negatív, synček A pozitív.

Má syn krvnú skupinu po otcovi?

Hneď pri narodení mal to isté znamienko na tom istom mieste ako má muž. Je introvert ako aj môj muž.

Je to všetko genetika?

Chvíľu sme mali pocit, či náhodou nebude autista.

Ako prebiehajú genetické testy na toto vyšetrenie?

Koľko sa čaká na také výsledky?

Ide o odber krvi oboch rodičov?

Platí sa zato?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte Vy krvnú skupinu A negatív a Váš muž AB pozitív znamená, že Váš syn od Vás aj neho zdedil A, prípadne od Vás 0 pokiaľ máte v rodine niekoho s 0 krvnou skupinou, pretože Vy môžete mať AA alebo A0 genotyp. Váš muž má AB. Pri Rh faktore máte Vy oba gény negatív a Váš muž môže mať buď negatív/pozitív alebo pozitív/pozitív, avšak od neho určite zdedil pozitív a preto je synček pozitív. Krvná skupina je zdedená po Vás oboch 🙂

Pozícia znamienok je čiastočne dedičná, takže áno mohol to zdediť po Vašom mužovi. V rámci povahových charakteristík, najviac dedičnou je introvertnosť a extrovertnosť. Nie je to však 100% genetické, veľkú rolu tam hrá aj to ako je dieťa vychovávané, čo samozrejme bude odlišné medzi introvertnými rodičmi a extrovertnými, takže áno, hrá tam rolu aj genetika.

Choroby autistického spektra sú ochorenia, ktoré majú určitý genetický základ, avšak mnoho o nich ešte netušíme. Vieme, že je pár génov priamo spojených s autizmom, avšak je pravdepodobné, že je omnoho viac génov spojených s autizmom, ktoré zatiaľ nepoznáme. Tieto gény aj tak majú spoločný vplyv v spojitosti s vplyvom prostredia a preto nie je možné jednoznačne geneticky testovať na autizmus.

V prípade závažných podozrení na autizmus existujú špecifické testy, na konkrétne zmeny v génoch, ale formou skríningu to nie je možné. Jedine pomocou komplexného genetického testovania, ktoré je však finančne náročné a aj napriek tomu, Vám nemusí dať odpoveď na Vašu otázku.

Prajem pekný deň


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko