Disociácia u ženskej časti rodiny. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
27. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. U babky, dcéry a vnučky sa objavujú stavy disociácie. U babky začali v takmer dospelom veku, u dcéry v predpubertálnom (12 r) u vnučky prvýkrát v 7 rokoch.

Opisujú to ako pocit zmätenia - derealizácie, ktorý sprevádza tŕpnutie, dočasná strata pamäti. Stav príde buď po strese, alebo bez zjavného spúšťtača a do pár minút/hodín odoznie.

V rodine sa vyskytol aj prípad ťažkej vrodenej mozgovej obrny (u sestry matky), preto pri tehotenstve s vnučkou podstúpili genetické vyšetrenie, ktoré dopadlo v poriadku.

Inak ide o zdravé pracujúce ženy. Lekári vylúčili epilepsiu a spomínajú niečo s centrálnou nervovou sústavou, prípadne cievami v mozgu.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý večer,

v tejto oblasti Vám ja osobne neviem byť veľmi nápomocná. Disociačné poruchy zatiaľ nemajú žiadny známy genetický pôvod, iba sa niečo zdá možné ale nie potvrdené. Je potrebné poznamenať, že takéto poruchy sú komplikované. To znamená, že sa môže jednať o vplyv nie jedného ale viacerých génov, ktoré sme ešte neboli schopní identifikovať. Možno by bolo možnosťou prebrať dôkladne rodokmeň rodiny, či sa v minulosti niečo obdobné nevyskytovalo v ženskej časti rodiny.

Obvykle sú tieto disociačné poruchy spôsobené nejakou traumou, nemôže hrať niečo takéto rolu u Vás v rodine? Aj v prípadoch kedy sa jedná o ľudí s mozgovou obrnou sú publikované viaceré prípady, kde je prítomná aj disociačná porucha spôsobená nejakou traumou.
Myslím, že by bolo vhodné to skôr diskutovať s nejakým neuropsychológom okrem štandardných lekárov.

Držím Vám palce, že dostanete odpovede na Vaše otázky.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko