Ako liečiť pokazené zúbky u dcérky s detskou mozgovou obrnou?

Zodpovedané
22. jún 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má detskú mozgovú obrnu a a pokazené mliečne zúbky. U zubného lekára by nespolupracovala.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ošetrenie u zubného lekára je pre väčšinu detí spojené so psychickým stresom. V prípade neprimeraných reakcií a nespolupráce, ak je dieťa nevyšetriteľné a neošetriteľné, je možnosťou voľby tzv. sedácia pri vedomí alebo premedikácia.

Používa sa rajský plyn alebo podanie liekov na utlmenie, čo umožňuje s dieťaťom komunikovať, pričom dieťa si "zážitky z kresla" nebude pamätať.

U nadmieru bojazlivých, absolútne nespolupracujúcich a mentálne postihnutých deťoch sa stomatologické ošetrenie môže robiť v celkovej anestézii. Zubný lekár, ktorý má s takýmto typom ošetrenia skúsenosti, urobí u "spiaceho" dieťaťa bežné stomatologické ošetrenia, ako sú výplne, ťahanie zubov, odstránenie zubných povlakov.

K ošetreniu je však potrebné klasické predoperačné vyšetrenie u internistu. Výsledky preberie zubný lekár s lekárom - anestéziológom a naplánuje termín ošetrenia. Anestéziológ je prítomný počas celého ošetrenie, ktoré neprebieha na operačnom stole, ale na zubolekárskom kresle. Viacerí súkromní zubní lekári, najmä na väčších klinikách, vedia takéto ošetrenie v celkovej anestézii zabezpečiť.

Treba sa však dohodnúť aj o finančných predstavách a možnostiach, nakoľko v súkromnej praxi vás ošetrenie môže stáť veľa. Inou možnosťou by bolo ošetrenie dcérky v nemocnici, napríklad na stomatologickom oddelení fakultnej nemocnice.

V každom prípade sa pri tomto ošetrení nedá orientovať na estetiku a riešiť detaily, nakoľko celková anestézia je veľká záťaž pre dieťa a čas zákroku by mal byť čo možno najkratší.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská