Je mi odporúčaná indikácia na antiagregačnú profylaxiu. Čo to pre mňa znamená pri snažení sa o dieťa?

Zodpovedané
25. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na genetickom vyšetrení mi bola zistená mutácia slabšieho trombofílného markera PAI-- v homozygotovej forme.

V rizikových obdobiach odporúčajú indikáciu na antiagregačnú profylaxiu.

Čo to pre mňa znamená pri snažení sa o dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

zavisí v akom presne stave je Vaša krv, ktorá je ovplyvnená touto mutáciou. Profylaktická liečba znamená, že Vám bude veľmi pravdepodobne potrebné riediť krv počas tehotenstva, z dôvodu, že trombofilné faktory hrajú úlohu pri tvorení krvných zrazenín, ktoré môžu byť nebezpečné. Robí sa to buď injekčnou formou (napríklad pichanie fraxiparínu) alebo tabletkovou formou.

Rizikové obdobie sa môže pre Vás líšiť, niektoré ženy by mali byť na takejto liečbe už počas aktívneho snaženia sa o bábätko, iné zas až počas tehotenstva.

Je to veľmi individuálne, a preto by som Vám odporúčala to prebrať s Vaším hematológom a aj gynekológom.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko