Jedno naše dieťa sa narodilo bez obličky. Aká je šanca, že ďalšie dieťa bude zdravé?

Zodpovedané
8. aug 2021

Dobrý večer,

s manželom máme rovnaké krvné skupiny A+ a máme 3 detičky. Pri najmladšom mi vyšli zlé výsledky na Downom syndróm a rázštep chrbtice. Chvalabohu bohu sa narodil zdravý, teda len nemá jednu obličku.

Chcela by som ešte jedno dieťa.

Aká je šanca, že ďalšie dieťatko by sa narodilo zdravé?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmeny na obličkách sú najčastejším nálezom na ultrazvuku počas tehotenstva. Mnoho z nich je však bez zásadných problémov. Približne jedno z 1000 detí sa narodí len s jednou obličkou. V prípade, že sa jedná o osamotený nález, nevieme pôvod tejto zmeny. Riziko, že by sa takýto nález opakoval je približne 4 - 9%.

Je veľmi vysoká šanca, že ďalšie dieťatko bude úplne zdravé.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko