Môže byť poškodenie sluchu dedičné?

Zodpovedané
8. apr 2021

Dobrý deň,

manžel mal od malička veľmi citlivý sluch. V dospelosti to prehnal s hlasnou hudbou a ostal mu trvalo poškodený. Neznesie vysoké tóny, niektoré nepočuje a rozprávanie viacerých ľudí naraz je pre neho nezrozumiteľné. K tomu má neustály šum v hlave.

Syn sa bojí hlasných zvukov, aj keď vie odkiaľ pochádzajú. Zapcháva uši, ak začne pískať chladnička.

Je možné, že precitlivenosť na zvuky zdedil a poprípade by mohol skončiť s podobnou diagnózou ako otec?

Ďakujem

Dobrý večer,

s takýmto niečím som sa osobne ešte nestretla a ani neboli popísané takéto prípady v literatúre. Genetika vie ovplyvňovať sluch, ale osobne naozaj netuším, či by sa mohlo jednať o takéto niečo aj vo Vašej rodine.

Skôr býva problém dedičná hluchota alebo napríklad precitlivenosť na špecifické zvuky ako napríklad žuvanie žuvačky alebo hlasné dýchanie a podobne.

Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko