Môže mať dieťa tmavohnedé oči, keď obidvaja rodičia majú svetlomodré?

Zodpovedané
15. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom farby očí.

Je možné, že dieťa bude mať tmavohnedé oči, keď obidvaja rodičia majú svetlomodré?

Alebo naopak. Obidvaja rodičia sú hnedookí a tmavovlasí.

Môže mať ich dieťa ryšavé vlasy a modré oči?

Ďakujem

Dobrý deň,

farba očí je omnoho komplexnejšia ako sa nám môže zdať. Všeobecná znalosť je, že máme len 2-3 gény, ktoré sú zodpovedné za farbu očí. Tých génov je omnoho viac, posledné výskumy hovoria o približne 16 génoch ale toto číslo sa v budúcnosti ešte pravdepodobne bude zvyšovať.

Existuje 6 základných farieb očí - hnedá, modrá, orieškovo hnedá, jantárová, zelená a sivá.

Keď rodičia majú modré oči majú modrý - recesívny gén oproti hnedému - dominantnému. To znamená, že rodičia by mali mať mať oba gény modré na to aby mali modré oči, avšak ich hnedooké dieťa musí mať aspoň jeden hnedý- dominantný na to aby malo hnedé oči. V takýchto situáciách sa neraz otec zamyslí, či je dieťa naozaj jeho, ale je pravdepodobné že áno.

Aj u mňa v blízkej rodine to máme tak, že rodičia majú sivé a zelené oči (t.j kvázi recesívny gén) a ich syn má orieškovo hnedé (tj kvázi dominantný). Keďže je tam veľa možných interakcii génov, to môže spôsobiť, že napríklad u jedného rodiča sú modré oči z dôvodu, že on síce má hnedý gén ale je v ňom "preklep" a preto sa nevytvorí dostatočné množstvo melanínu (ktorý spôsobuje hnedú farbu očí), avšak pri delení pohlavných buniek (vajíčko alebo spermia) sa môže tento preklep opraviť a dieťa následne zdedí hnedý gén schopný tvoriť dostatočné množstvo melanínu.

Častejšia varianta je však taká, že rodič má gén, ktorý interakuje s melanínom, ktorý je farbivom, ktoré spôsobuje pigmentáciu v oku. Bolo preukázané, že gény HERC2 a OCA2 majú presne takýto efekt. Tj. jeden rodič má hnedý gén ale aj mutáciu v géne HERC2 alebo mutáciu v géne OCA2, takže bude mať modré oči. Druhý rodič má funkčné gény HERC2 a OCA2 ale má dve kópie modrého génu, takže to je dôvod, prečo má modré oči. Ich dieťa zdedí funkčnú variantu OCA2 génu alebo HERC2 génu, a ak zdedí aj hnedý gén od rodiča, bude mať nakoniec hnedé oči. (Pripájam k tomu aj obrázok.)

Pokiaľ sa jedná o hnedookých rodičov, tí môžu mať dieťa s modrými očami aj s ryšavými vlasmi. Modré oči aj ryšavé vlasy sú recesívne gény oproti hnedým vlasom a očiam. Tým pádom rodičia môžu mať hnedé oči aj napriek tomu, že majú prítomný aj gén pre ryšavé vlasy, a aj hnedé oči aj napriek tomu, že môžu mať prítomný gén pre modré oči. Pokiaľ je to tak, dieťa ma šancu 1 zo 4 mať modré oči a ryšavé vlasy. Avšak ako som písala vyššie rovnako aj pri farbe vlasov je prítomných veľa génov, ktoré tam hrajú rolu a nie je to úplne jednoduché.

Je to veľmi komplexná téma, avšak dúfam, že som Vám ju aspoň trochu priblížila.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko