Robia sa po potrate genetické vyšetrenia plodu?

Zodpovedané
26. sep 2021

Dobrý deň,

v 19. týždni som podstúpila ukončenie tehotenstva kvôli Downovmu syndrómu potvrdenému amniocentézou. Čakala som, že po potrate dostanem pitevnú správu alebo výsledky genetického vyšetrenia plodu, ktoré by mi potvrdili diagnózu (stále tomu celkom nemôžem uveriť).

Do dnešného dňa som nič také nedostala a podľa všetkého ani moja lekárka.

Nerobia sa takéto vyšetrenia zakaždým?

Mohla sa amniocentéza mýliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma čím ste si prešli. Muselo to byť veľmi náročné.

K tým pitevným správam sa neviem vyjadriť s istotou, keďže mne dostupné informácie sú také, že niekedy to môže trvať dosť dlho (aj 3 mesiace) ale zároveň sa to nemusí robiť v každom prípade. Pokiaľ chcete vedieť podrobnosti, odporučila by som Vám kontaktovať pracovisko, kde ste podstúpili zákrok aby ste zistili viac informácií.

K tomu, že by sa mohla amniocentéza mýliť, vo veľmi malom percente (výrazne menej ako 1%) prípadov je možné, že bunky získané amniocentézou sú rozdielne ako bunky plodu a vtedy sa môže amniocentéza mýliť. Pokiaľ boli však na sone prítomné aj iné markre trizómie 21 je veľmi málo pravdepodobné, že by sa amniocentéza mýlila.

Držím palce a prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko