Rodičia majú hnedé oči, dieťa modré. Ako je to možné?

Zodpovedané
20. aug 2020

Dobrý deň,

dcérka má modré oči, ja a manžel máme hnedé/hnedozelené. Moji a aj jeho rodičia taktiež hnedé/hnedozelené.

Ako je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa jedná o to, že má jeden z rodičov hnedé oči a druhý orieškové (tak sa volá farba očí keď je dúhovka sfarbená od hnedej do zelenej) kombinácie farby očí detí sú veľmi rôzne. Nie je to také jednoduché ako sa zvyčajne učí na škole, že máme len hnedý dominantný gén a modrý recesívny. Výskumy poukazujú na to, že poznáme minimálne 16 génov, ktoré hrajú rolu pri zafarbení očí.

Aj napriek tomu, že vo Vašej blízkej rodine sa vyskytujú len hnedé alebo orieškové oči neznamená to, že tam stále nie je zdedený aj gén na modré oči, ktoré má po vás Vaša dcérka. Na špecifické vysvetlenie by som potrebovala vedieť viac informácií, nie len farbu očí Vašich rodičov.

Pokiaľ je Vaša dcérka mladšia ako 6 rokov, ešte stále sa jej môžu zmeniť oči na hnedé alebo orieškové, pretože až do tohto veku oči získavajú melanín ako farbivo, ktoré hrá rolu v tom akú farbu bude mať dúhovka.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko