Rodičia majú krvnú skupinu 0 pozitív. Môže mať dieťa 0 negatív?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

rodičia majú krvnú skupinu 0 pozitív.

Môže mať dieťa 0 negatív?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že rodičia majú v blízkej rodine ľudí, ktorí majú Rh negatív, môžu byť oni sami takzvanými heterozgytmi - nositeľmi génov aj pre Rh negatív ale aj Rh pozitív.

Avšak keďže oni majú aj dominantný (Rh +) gén tak ich krvná skupina je pozitív. Ale geneticky v prípade, že sa stretnú takýto dvaja ľudia, ich dieťa môže s 25% pravdepodobnosťou byť Rh negatívne.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko