Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aké interakcie vznikajú po užití liekov Anopyrin, Ebrantil, Furon, Helicid, Olanzapín, Orfiril Long?

Zodpovedané
31. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom chemických interakcií liekov.

Aké interakcie vznikajú po užití lieku Anopyrin, Ebrantil, Furon, Helicid, Olanzapín, Orfiril Long, Prindex, Sertralín, Spitomin, Spasmed, Pregabalín, Verospiron, Rilmex, Stadamet, Gliklazid?

Jedna tabletka z každého lieku.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Ebrantil, Prindex, Rilmex, Verospiron a Furon sú lieky určené na srdce, na úpravu tlaku. Každé pôsobí inak, ale všetky ovplyvňujú krvný tlak. Tieto lieky sa rôzne kombinujú a pacienta postupne nastavujú tak, aby tlak čo najmenej kolísal.

Olanzapín, Sertralin, Spitomin, Pregabalín a Orfiril Long sú lieky ako antidepresíva, antipsychotiká, anxiolytiká a antiepileptiká. Jednoducho povedané ovplyvňujú hlavu.
Vznikajú medzi nimi interakcie, väčšinou považované za stredne závažné, preto je potrebné pacienta pravidelne kontrolovať pod lekárskym dohľadom. Lieky totiž navzájom potencujú tlmiaci účinok. Pri správnom dávkovaní je to niekedy aj cieľom terapie od lekára, preto je ťažké to hodnotiť. Pravdou je, že sú bežne predpisované takéto kombinácie liekov.

Stadamet a Gliclazid s antidiabetiká, lieky na cukrovku. Táto kombinácia je v poriadku.

Spasmed je spazmolytikum, liek zväčša proti inkontinencii. Nespôsobuje žiadne závažné interakcie s ostatnými liekmi.

Anopyrin je liek na prevenciu trombóz. Orfiril long v kombinácii s kyselinou acetylsalicylovou spôsobuje zvýšenú náchylnosť ku krvácaniu. Je potrebná pravidelná kontrola koagulačných parametrov v krvi. Predpokladám však, že daný pacient je pravidelne kontrolovaný.

Helicid je liek, ktorý znižuje množstvo žaúdočnej kyseliny. Nemá závažné interakcie s ostatnými uvedenými liekmi.


Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová