Ako mám užívať výživové doplnky v tehotenstve?

Zodpovedané
3. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradit ohľadom užívania liekov a výživových dopnkov v tehotenstve. Momentálne som v 29. týždni a už nejakú dobu užívam Magne B6 3x denne. Od tohto týždňa som musela začať s užívaním Sorbiferu Durules 2x denne, 1000 mg vitamín C 1x denne a Femibion 2 raz denne.

Ako mám tieto tablety kombinovať? Ktoré z nich mám užívať s časovým odstupom, aby som nezabránila ich správnemu vstrebávaniu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Sorbifer durules sa užíva aspoň pol hodiny pred jedlom. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa z tráviaceho systému. Aj keď samotný Sorbifer je tiež v kombinácii s vit C, tak aj ten ďalší vitamín C čo máte doporučený by som užila spolu.

Nezabudnite, že Sorbifer sa nesmie zapíjať mliekom, kávou, ani čiernym a zeleným čajom. Zapite ho vždy čistou vodou.

Vo Femibione je zmes vitamínov, ktoré sa tam jednotlivo nachádzajú len vo veľmi malom množstve, takže nebude to ovplyvňovať iné.

Magnézium naopak znižuje vstrebávanie železa, preto by sa malo užívať s cca 1-2 hodinovým odstupom.

Užila by som to takto:
Ráno cca 1 hodinu pred jedlom Sorbifer Durules + Vitamín C 1000.
Magnézium by sa malo užívať s jedlom, prípadne po jedle. Tak to si dajde po raňajkách.
Na obed si dajte Femibion a Magne B6 kľudne spolu.
A večer si dajte Sorbifer cca 1 hod pred večerou.
Magne B6 si dajte krátko po večeri.

Takto by ste mohli dosiahnuť čo najväčšiu efektivitu vstrebávania 🙂

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová