Ako správne liečiť kašeľ a soplíky u škôlkara?

Zodpovedané
5. dec 2022

Dobrý deň,

môj 4-ročný syn je škôlkar a pravidelne každý mesiac ochorie. Momentálne choroba začala kašľom, potom nasledovali číre soplíky a teplota okolo 38°C. Tie isté príznaky má aj 2-ročná dcéra, ktorá škôlku nenavštevuje. V noci používame difuzér s kvapkami z 36 bylín na zvlhčenie vzduchu, aby sa im lepšie dýchalo.

Môžem deťom cez deň dávať Solmucol sirup, večer Fenistil kvapky a teplotu znižovať Panadolom alebo Nurofenom?

Je dovolené uvedené lieky kombinovať s morskou vodou, ktorú im aplikujem do nosa a následne im podať ešte Otrivin alebo Nasivin?

Je to dostatočná liečba?

Môžem im k tomu pridať aj Solvolan sirup, keďže má inú podpornú látku na vykašliavanie?

Postačuje ranné užívanie Imunoglukánu a vitamínu D?

Je lepší Imunoglukán alebo radšej sirup s Betaglukánom D?

Čo by ste ešte radili na imunitu?

Ďakujem

Dobrý deň,

Solmucol podávajte cez deň (najneskôr do 17:00). V prípade teploty nad 38°C môžete podať Panadol (alebo Nurofen v minimálne 4-hodinovom rozostupe). Dbajte na správne dávkovanie podľa hmostnosti dieťaťa. Fenistil len ak Vám bol odporučený lekárom, pri bežnej nádche nemá opodstatnenie.

Základom liečby je správna nosná hygiena - konvičkovanie, nosné sprchy. Uvedené lieky môžete kombinovať s morskou vodou bez obmedzení. Následne môžete aplikovať kvapky s účinnou látkou (maximálne 7 dní).

Liečba je dostatočná a nie je potrebné kombinovať s ďalším sirupom. Pridala by som ešte inhaláciu Vincentky.

Odporúčam Imunoglukán, ktorého účinnosť je potvrdená klinickými štúdiami. Podáva sa ráno nalačno v dávkovaní podľa hmotnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut