Aký liek odstráni hlieny u 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
12. dec 2018

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho 2,5 ročného syna. Má priesvtiné biele soplíky. Odsávam mu ich a dávam kvapky do nosa Nasivin. Dávam mu aj Fenistil, aby ho nedráždilo na kašľanie a sirup Stoptusin. Trvá to už 2 týždne. V noci ho zatekajúce sople dráždia a vždy sa pozvracia. Lekárka mi povedala, že je v poriadku.

Existuje liek, ktorý by zriedil tie soplíky a odstránil zahlienenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Pokiaľ má soplíky iba biele, tak je to dobrý znak, že nemá nikde žiaden zápal. Detičky sa zo soplíkov dostávajú niekedy naozaj dlhý čas a je to vyčerpávajúce aj pre dieťa aj pre matku.

V podstate aj Stoptussin okrem toho, že tlmí kašel, tak aj rozpúšťa hlieny. Ale osobne mám lepšiu skúsenosť s liekom Solmucol.
2,5 ročnému dajte radšej granulát ako sirup. Dávkuje sa 3x denne 100mg (1 vrecko) rozpustené v pohári vody. Skúste to vymeniť za Stoptussin, mohlo by to zabrať skôr. Akurát poslednú dávku dajte poobede okolo 16:00, aby sa v noci nedusil soplíkmi. Keď sa mu začnú soplíky poriadne rozpúšťať, tak nezabudne mu ich aj častejšie odsávať. Dôležitý je aj zvýšený príjem tekutín, podporuje to mukolytický účinok.

Alebo veľmi účinné je aj inhalovanie Vincentky. Vďaka obsahu oxidu uhličitého a solí dobre rozpúšťa hlieny. Najúčinnejšie je to pomocou inhalátora, ale môžte aj naparovať dieťa nad zohriatou Vincentkou. Len ho musíte správne motivovať, aby s Vami spolupracovalo 🙂

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová