Akým sirupom môžem nahradiť sirup Trifed?

Zodpovedané
28. nov 2018

Dobrý deň,

moja dcérka užíva druhý týždeň antitbiotiká Zinnat a sirup Trifed. Ten neznáša dobre. Moja otázka znie, akým sirupom by som ho mohla nahradiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

užívate Trifed obyčajný (žltý) alebo Trifed Expectorant (zelený) ?
Deti väčšinou tieto sirupy neznášajú dobre kvôli antihistaminiku, ktorý obsahujú. Sú z toho ospalé a mrzuté.
Žltý Trifed sirup sa používa proti nádche, prípadne proti suchému kašlu. Obsahuje pseudoefedrín na zúženie ciev, a teda vedie k odpuchnutiu sliznice. Túto účinnú látku môžte kľudne nahradiť kvapkami do nosa Nasivin. Ďalej obsahuje antihistaminikum, ktoré teda zväčša predstavuje problém pre deti. Slúži tiež na zastavenie tečúcich soplíkov z nosa. Buď ho teda kľudne môžte vynechať, alebo nahradiť iným antihistaminikom, ktoré deti lepšie znášajú, napríklad Fenistil kvapkami. Tie sú však len na lekársky predpis.

Zelený Trifed sirup je určený na vykašliavanie hlienov.
V porovnaní so žltým obsahuje navyše guajfenezín, ktorý rozpúšťa hlien a uľahčuje vykašliavanie. Túto účinnú látku vieme nahradiť napríklad sirup Robitussin expectorans. Samozrejme len v prípade, že vaše dieťa má už 2 roky.
Čiže celkovo tento zelený Trifed sirup vieme nahradiť sirupom Robitussin expectorans v kombinácii s Nasivin kvapkami do nošteka. Opäť by sme antihistaminikum mohli vynechať.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová