Čo by ste mi odporučili na bolesť nôh?

Zodpovedané
11. okt 2018

Dobrý deň,
trpím na bolesti nôh z dôvodu dlhodobého státia. Prosím Vás, čo by ste mi odporučili, pokiaľ mi bežné lieky (Voltare, Brufen) nezaberajú?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
bežné lieky vám na bolesť nôh zo státia nepomôžu. Niekoľkohodinové namáhavé státie spôsobuje nedostatočné prekrvenie našich dolných končatín a napätie svalov. Odporúčam preto nájsť si každý večer dostatok času na cielený odpočinok. Pokojne sa usaďte, unavené nohy si položte na vyvýšené miesto a podložte ich napríklad vankúšom. To zaručí správne prekrvenie.
Dopomôcť k uvoľneniu a odľahčeniu vám pomôže aj natieranie nôh chladivým gélom, napríklad veľmi dobrý je LIOTON gél.
Veľmi dôležitá pri státi je aj obuv, ktorú máte na nohách celý deň. Preto odporúčam buď si zadovážiť ortopedickú obuv v podobe prezúvok alebo aspoň ortopedické vložky do topánok. V lekárni alebo vo výdajni zdravotníckych pomôcť si tiež môžte zakúpiť špeciálne kompresívne podkolienky. Ak netrpíte krčovými žilami, tak vám budú stačiť kompresnej triedy čislo1 - preventívne.
A skúste si počas dňa aspoň raz za hodinku pocvičiť dolnými končatinami, chvíľu poprešľapovať z jednej na druhú, vyskúšať krúživé pohyby členkami, prstami na nohách a uvidíte, že sa to zlepší.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová