Je šalviový sprej v tehotenstve nebezpečný?

Zodpovedané
30. mar 2022

Dobrý deň,

som v 10. týždni tehotenstva a mám zapálené hrdlo kvôli, ktorému nemôžem v noci spávať. Užila som pastilku Strepsils a asi 4x som si lokálne striekla šalviový sprej do hrdla.

Nevedela som o vedľajších účinkoch šalvie na tehotenstvo.

Mohol sa plod poškodiť?

Aké lieky môžem užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte sa obávať. Šalvia v takejto forme pôsobí len lokálne. Dokonca pri niektorých šalviových sprejoch (Florsalmin) nájdete informáciu, že sa môžu používať aj počas tehotenstva a dojčenia.

Ja osobne odporúčam kloktanie slanou vodou a pastilky Quixx Protect.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut