Jenamazol na mykózu v 11. týždni tehotenstva

Zodpovedané
23. okt 2018

Dobrý deň,

momentálne som začala 11. týždeň tehotenstva ale asi pred dvoma dňami som začala pociťovať príznaky začinajúcej mykózy. Volala som môjmu gynekológovi ohľadne možného termínu vyštrenia a sestrička mi rovno odporučila kúpiť si voľnopredajnú masť Jenamazol. Išla som si ju vybrať do lekárne, ale pre istotu som sa spýtala lekárničky. Lekárnička mi povedala že ona mi daný liek neodporúča, že mám počkať aspoň do konca prvého trimestra. Vraj mykóza bábätku ublíži, avšak krém, ktorý sa zavádza priamo do vnútra pošvy by mohol.

Liek som si nakoniec nekúpila a mykóza sa viac nerozvinula, stále pociťujem iba štípanie bez výtoku. Môže tento stav ohroziť bábo? Mám si radšej aplikovať Jenamazol? Alebo odporúčate s liečbou počkat?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede

Dobrý deň,

Predpokladám, že Vám tento prípravok v ambulancii odporučili, nakoľko s ním majú dobré skúsenosti. Zrejme si však neuvedomili v ktorom týždni tehotenstva sa práve nachádzate.
Na všetkých prípravkoch s obsahom Klotrimazolu je totiž upozornenie, že sa nesmie užívať počas prvého trimestra gravidity.

Ja by som na Vašom mieste počkala na vyšetrenie. Ako sama píšete, príznaky nie sú akútne. Zároveň vôbec nemusí ísť o mykózu bakteriálnu alebo kvasinkovú.

Dôvodom môže byť porucha prirodzenej rovnováhy vaginálneho prostredia a zvýšené hladiny hormónu gestagénu, čo je typické pre tehotenstvo. To znamená, že tieto príznaky môžu byť spôsobené len zmenou PH pošvy.

Momentálne je lepšie naozaj počkať na vyšetrenie, aby sa určila správna príčina. Váš stav bábätko neohrozí, viac by mu mohli ublížiť nesprávne podané lieky.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová