Má benzodiazepín vplyv na plod?

Zodpovedané
20. feb 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Takže podľa Vás, môže mať vplyv na plod benzodiazepam, ak som ho užila (0,5 mg jednorazovo) ešte predtým ako som sa dozvedela, že som tehotná?

Bolo to týždeň pred menštruáciou.

Prvé týždne sa neživí embryo zo žltého telieska a nie je so mnou spojené?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za reakciu.

Ako som písala, tak veľké množstvo údajov z kohortných štúdií dokazuje, že počas prvého trimestra expozícia benzodiazepínmi NIE je spojená so zvýšeným rizikom veľkých malformácií.

Lieky pôsobia na plod v hociktorom štádiu tehotenstva. Niektoré vedia ovplyvniť vajíčko alebo spermie ešte pred otehotnením.

Niektoré žene užívajú benzodiazepíny počas tehotenstva. Gynekológovi to spomeňte a nestresujte sa.

Prajem vám všetko dobré!
PharmDr. Lenka Čorbová
farmaceutka
IG: doktorka_farmacie