Mohla som ublížiť bábätku vyššou dávkou kyseliny listovej?

Zodpovedané
13. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by so sa poradiť ohľadom môjho problému. Do 9. týždňa tehotenstva som užívala čistú syntetickú kyselinu listovú 800 μg značky DR. MAX raz denne.

Potom som po odporučení sestričky prešla na komplex vitamínov OGESTAN tiež jedenkrát denne (v ňom sa nachádza iba 400 μg). Ten sa mi ale na konci 16. týždňa minul a vzhľadom na to, že som ešte mala doma tú predošlú kyselinu listovú, sama som sa rozhodla užívať ju, akurát som nepostrehla, že je to až 800 μg. Užívala som ju až do konca 18. týždňa - teda 800-ku každý deň jednu tabletu.

Neskôr som sa dočítala a na popud kamarátky pozrela na internet a vidím, že odporúčaná dávka je pre druhý trimester 400 μg, čo som teda do 16. týždňa aj brala. Len tieto dva týždne ma trápia.

Mohla som nejako ublížiť sebe a dieťatku?

Čo je považované za nadbytok KL a či tie dva týždne mohli nejako uškodiť?

Začala som 5. mesiac, kyselinu som vysadila a chcem začať užívať Femibion 2.

Mám si dať pauzu?

Budúci týždeň idem na poradňu.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa môjho názoru sa vôbec nemusíte obávať.

Škodlivé účinky kyseliny listovej vo vyšších dávkach sú často predmetom diskusií a rôznych štúdii. V podstate ale ide o vitamín B9, ktorý je rozpustný vo vode a teda telo by malo nadbytok, ktorý nedokáže spotrebovať vylúčiť močom.

Na druhej strane sú aj štúdie, ktoré ukazujú, že vysoké dávky môžu spôsobovať vývinové chyby. Avšak to by ste museli užívať nadmerné dávky kyseliny listovej celé tehotenstvo.

Nemusíte sa obávať a užívajte si tehotenstvo.

Kyselina listová 800

Kyselina listová 800 je výživový doplnok pre zdravý priebeh tehotenstva.

Jamieson Vitamíny B6, B12 a kyselina listová

Jamieson Vitamíny B6, B12 a kyselina listová sú výživový doplnok.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová