Môžem dopĺňať 7 mesačnému bábätku vitamín D rybím olejom namiesto vitamínových kvapiek?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vitamínu D.

Môžem dopĺňať 7 mesačnému bábätku vitamín D rybím olejom namiesto vitamínových kvapiek?

Aká je správna dávka vitamínu D, aby nedošlo k predávkovaniu?

Aký vplyv majú Omega 3 mastné kyseliny pre dojčatá a batoľatá a akou formou je vhodné ich dopĺňať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rybí olej sa odporúča deťom od 1 roka. Omega 3 mastné kyseliny prispievajú k správnemu vývoju mozgu a nervových buniek.

Dojčatá prijímajú omega 3 mastné kyseliny čiastočne aj v strave, napríklad v zeleninových príkrmoch s pridaním repkového oleja alebo ich obsahujú aj niektoré kaše a mlieka.

Deťom do 1 -2 roky sa podávajú 2 kvapky Vigantolu denne, čo zodpovedá 1000I.U. vitamínu D3 denne.

Poraďte sa s pediatrom, či je potrebné podávať Vášmu dieťatku rybí olej.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová