Môžem užívať súčasne Femibion 2 a Sorbifer Durules v tehotenstve?

Zodpovedané
30. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 32. týždni tehotenstva a z dôvodu znížených hodnôt hemoglobínu mi moja gynekologička nasadila železo, konkrétne Sorbifer Durules. Užívala som obdeň Pregnafolin (bez obsahu Fe), ten však mali vypredaný a tak mi lekárnička odporučila Femibion 2. Zabudla som jej však povedať, že užívam železo od mojej lekárky.

Môžem užívať súčasne predpísané železo i spomínaný Femibion 2?

Vitamíny užívam z dôvodu nevoľnosti a keďže nejem mäso, tak "pre istotu", nech dieťatku nič nechýba.

Moja druhá otázka sa týka vápniku.

Dosť ma bolia kĺby v prstoch na rukách a v kolenách.

Je vápnik v tehotenstve potrebný?

Môže to mať súvislosť s tým, že mi chýba vápnik?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžte užívať Sorbifer durules a zároveň Femibion 2, nie je problém v dávke železa.

Bolesti kĺbov sú bežné v tehotenstve, zmiznú po pôrode. Väčšinou nesúvisia s chýbajúcim vápnikom. Kĺby sú citlivé a reagujú na zmeny v tele počas tehotenstva. Kolená sú viac zaťažené pribúdajúcou váhou. Je potrebné viac oddychovať.

Čo sa týka bolesti v prstoch na rukách, tak môže ísť o syndróm karpálneho tunela.

V tehotenstve sa objavuje keď začínajú opuchy, pretože môže byť vyvíjaný tlak na nerv v tomto tunely, ktorý inervuje palec a prsty okrem malíčka. Prejavuje sa to mravenčením v prstoch alebo bolesťou, ktorá prichádza hlavne v noci. Bolesti môže zmierňiť zábal ruky s octanovou masťou.

Každopádne povedzte o svojich problémoch aj svojmu lekárovi.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová