Sú moje obavy z lieku Broncho-Vaxom opodstatnené?

Zodpovedané
18. feb 2023

Dobrý deň,

moja 2,5-ročná dcérka bola cez zimu veľmi dlho chorá a opakovane dostávala rôzne vírusy a baktérie (moraxella, chrípka, zápal priedušiek, mononukleóza). V januári sme boli na alergológii. Dnes nám prišli výsledky, kde má dcérka potvrdenú mierne zníženú imunitu. Lekárka nám predpísala Broncho-Vaxom, ale po prečítaní letáku mám obavy. Čítala som, že liek obsahuje baktérie, a teda môžu naň deti reagovať soplíkom, kašľom. Veľmi sa bojím týchto účinkov.

Aký máte názor na tento liek?

Mám sa obávať podať ho dcére?

Ďakujem

Dobrý deň,

liek je bezpečný.

Bakteriálne lyzáty patria medzi imunostimulanciá, tzn. látky, ktoré zvyšujú imunitnú odpoveď organizmu. Častice baktérií obsiahnuté v lieku nie sú schopné vyvolať ochorenie resp. zhoršiť prebiehajúce ochorenie. Vstrebávajú sa črevnou stenou a postúpia k bunkám imunitného systému nachádzajúcich sa v čreve. Po ich spracovaní dochádza k tvorbe obranných mechanizmov v celom imunitnom systéme, vrátane dýchacej sústavy.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut